TouchPad od HP zamával trhem tabletů, vytlačuje i Android

Podle údajů společnosti IDC zájem o tablety s Androidem ve druhém čtvrtletí 2011 výrazně klesl a to díky silné konkurenci ze strany firem RIM a HP.


Podle IDC tablety s Androidem ztrácejí půdu pod nohama, neboť RIM slaví poměrně nečekané úspěchy se svým kritizovaným tabletem PlayBook a také výprodejová cena tabletu TouchPad od HP silně ovlivnila globální trh.

Naopak neohroženou pozici si drží Apple s iPadem 2, který si ve druhém kvartále polepšil na 68,3 % podílu na trhu, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo jen 65,7 %. Celkově bylo prodáno 9,3 milionu kusů tohoto přístroje od Applu. Předpovědi jak bude podíl iPadu průběžně klesat díky rostoucí konkurenci se tak zjevně neplní.

Překvapením je zájem uživatelů o PlayBook od RIMu, pro nějž stále chybí řada důležitých aplikací včetně klasického e-mailového klienta a navíc je jeho použití úzce svázané se smartphony BlackBerry. Příliš si nezískal zatím ani vývojáře. Přesto si dokázal vybojovat podíl 4,9 %. Naopak tablety s Androidem propadly z 34 % v prvním kvartále na pouhých 26,8 %.

Co se týká TouchPadů od HP, IDC očekává, že by jich do konce roku mělo být dodáno na trh ještě zhruba milion, což by jim mělo ve čtvrtém čtvrtletí zajistit podíl 4,7 % mezi všemi prodanými zařízeními. Z původního outsidera se tak stane poměrně úspěšný model a je vidět, že dumpingová cena dokáže s prodeji udělat divy. Zájem o TouchPad navíc opět ovlivní tablety s OS Android, jejichž podíl klesne ve Q4 na pouhých 23 %. Vzhledem k tomu, že HP už ale nehodlá dále TouchPady vyrábět a počítá s jejich produkcí jen do konce října (pokud tedy svoji strategii ještě nepřehodnotí), klesne jejich prodej v příštím roce definitivně na nulu.

Celkově počet prodaných tabletů podle IDC v druhém čtvrtletí činil 13,6 milionu kusů, což je nárůst oproti prvnímu čtvrtletí o celých 88,9 % a meziročně pak jde o skok o 303,8 %. Celkově pak IDC předpokládá, že se za letošek globálně prodá 62,5 milionů tabletů, zatímco předchozí odhad hovořil jen o 53,5 milionech. Dynamika nástupu těchto zařízení je tedy větší, než se očekávalo. Podobný trend zažívají i čtečky elektronických knih, kde IDC predikuje 27 milionů prodaných kusů v letošním roce, zatímco původní odhad hovořil o 16,2 milionech.Komentáře