Trh s pamětmi DRAM trpí přebytkem skladových zásob

Trh s operačními pamětmi typu DRAM je oslaben nízkou poptávkou a také se potýká s přebytkem skladových zásob, tvrdí společnost IHS iSuppli.


Společnost IHS iSuppli k ilustraci situace na trhu používá tzv. globální index zásob DRAM. Podle něj měli výrobci ve třetím čtvrtletí 2011 zásoby na 12,8 týdne, což je o 31 % více než ve druhém čtvrtletí, kdy to bylo 9,8 týdne. Pro srovnání, v prvním čtvrtletí 2010, které bylo také označované za období nízké poptávky po pamětech DRAM, činila tato zásoba 6,1 týdne a dlouhodobý průměr pak činí 9,2 týdne.

Dramatický nárůst skladových zásob v minulém čtvrtletí může způsobit v tomto segmentu další propad. Clifford Leimbach, analytik pro předpověď poptávky po pamětech v IHS, tvrdí, že dodavatelé DRAM trpí z důvodu několika negativních tlaků na trhu včetně chybějící globální poptávky, zájmu o tablety, jež používají značně menší objemy paměti RAM než klasická PC a také z důvodu příchodu nových verzí operačních systémů, jejichž nároky na operační paměť nejsou tak velké jako dříve.

To se samozřejmě projevuje na cenách pamětí DRAM a na obratech výrobců, které klesly ve čtvrtém kvartálu 2011 o více než 6 miliard dolarů, což je mezičtvrtletně pokles o 11 %.

Celý trh s pamětmi je tak v situaci, kdy špatné prodeje velkým hráčům zamezují nové investice do úspornějších výrobních procesů, které by zlepšily jejich profitabilitu.

Trh s pamětmi zažil podobnou situaci v roce 2008, kdy došlo k přezásobení z důvodu recese a dá se očekávat, že DRAM index bude ještě několik čtvrtletí ukazovat rostoucí přebytek zásob a další zhoršování situace. Clifford Leimbach říká, že situaci by zlepšilo hlavně zotavování globální ekonomiky, které je ale zatím poměrně nejisté.Komentáře