Trh s PC začíná růst, paměti DRAM čeká zdražování

V souvislosti s tím, jak se výrobci PC chystají na návrat studentů do školních lavic a také na nákupní horečky ke konci roku, se u paměťových čipů DRAM očekává nárůst cen. Zdražování by mohlo být ještě silnější, než se původně očekávalo s příchodem Windows 7.


Uvedení operačního systému Windows 7 22. října vyvolalo nadšení hned z několika důvodů. Tento nový OS získal dobré hodnocení od lidí testujících jeho beta verzi. Mnoho uživatelů věří, že půjde o skutečnu náhradu za populární systém Windows XP, který vládne již osm let. A také proto, že Windows 7 připravuje úrodnou půdu pro některé nové PC funkce, což by rovněž mohlo vést ke zvýšení prodejů.

„Několik zajímavých produktů, které budou využívat dotykovou technologii systému Windows 7, by mohlo pomoci zvýšeným prodejům pro přístroje, jako jsou laptopy, netbooky či all-in-one PC“ uvádí tchajwanská společnost DRAMeXchange Technology, která se zabývá obchodováním s čipy DRAM.

Stejně tak se očekává i nárůst prodeje notebooků CULV (Consumer Ultra-Low Voltage), designovaných s výkonnými, přesto nízko-napěťovými mikroprocesory od Intelu. Jde o tenké, lehké a levné přístroje, slibující uživatelům dlouhou výdrž baterie. Částečně i díky přístrojům CULV tchajwanským výrobcům v červnu vzrostly tržby. Tak například Quanta Computer za měsíc červen vyprodukoval 3,3 miliónu jednotek, zatímco v květnu to bylo jen 2,3 miliónů. Zlepšení situace na trhu ve své nedávné zprávě potvrdila i agentura IDC.

Poptávka překonávající očekávání všech výrobců však neznamená, že globální recese je u svého konce, ani že růst bude stejně rychle pokračovat i nadále. Důvodem jsou tahanice mezi PC tvůrci o některé části, jako jsou malé LCD obrazovky a DDR3 (dvojitá rychlost přenosu dat, třetí generace) DRAM čipy. Právě ceny čipů DRAM v závislosti na posledním vývoji na trhu prudce porostou.

„Smluvní cena 1GB DDR3 DRAM čipů s taktem 1066 (MHz) ve druhé polovině tohoto měsíce vzrostla až o 10 procent“ uvádí DRAMeXchange. Průměrná cena čipů byla 1,34 dolarů. „Díky použití čipů DDR3 je možné docílit až o 60 procent nižší spotřeby, než je tomu u čipů DDR2, zatímco nabízí téměř dvojnásobnou frekvenci“ uvádí největší výrobce čipů DRAM, společnost Samsung Electronics. Obrací se tedy vývoj globální DRAM recese, která začala před dvěma lety, k lepšímu?Komentáře