Trh s úložišti opět klesl – výjimkou je ale segment flash

Tržby dodavatelů externích úložných systémů v regionu EMEA i nadále klesá – za rok 2015 o 8,5 %, přičemž segment rotačních disků se snížil v posledním čtvrtletí 2015 o plnou čtvrtinu. Na opačném pólu stojí all flash systémy, jejich prodej naopak meziročně stoupl o více než 150 %.

Trh s úložišti opět klesl – výjimkou je ale segment flash


Za poslední čtvrtletí 2015 se v EMEA prodaly externí úložné systémy za zhruba dvě miliardy dolarů, což je meziročně o 7,5 % méně. V celoročním srovnání je snížení příjmu dodavatelů ještě markantnější – 8,5 %, když se celkový obrat snížil ze 7,66 na 7 miliard dolarů.

Tradiční segment využívající rotační harddisky pokračoval ve čtvrtém čtvrtletí 2015 ve dvouciferném poklesu, tentokrát o 26,2 %. V celoročním porovnání pak šlo o snížení o 25,9 % na 3,4 miliardy dolarů (z 4,6 miliard dolarů v roce 2014).  

Trh s flash technologiemi naopak zažívá výrazný nárůst – segment AFA (all-flash array, tedy úložná pole tvořená pouze flash disky) rostl v posledním čtvrtletí loňského roku o 151 %. Hybridní systémy HFA (hybrid flash arrays) hlásí setrvalý stav prodejů. V celoročním porovnání prodeje AFA stouply o 158 %, hybridní systémy pak o zhruba 5 %.

Podle analytiků IDC má ale na výsledky vliv kurz eura – zatímco v dolarovém vyjádření prý došlo k poklesu hodnoty prodejů, tržby v eurech naopak stouply o 9 %.

Zjevný prý ale je příklon podniků k moderním technologiím pro datová centra vynucených nutnou transformací směrem k agilní infrastruktuře. Flash systémy, ať už AFA nebo HFA, tak nově tvoří 51 % příjmu dodavatelů, zatímco před rokem to bylo jen 40 %.

Prodeje v západní Evropě ve čtvrtém čtvrtletí 2015 klesly o 5 % (na 1,5 miliardy dolarů), celoročně pak o 7,7 % na 5,1 miliardy dolarů.

Co se oblasti CEMA (Central and Eastern Europe, the Middle East, and Africa (CEMA), ve čtvrtém čtvrtletí zde klesly prodeje externích úložných systémů o 13 % na 587 milionů dolarů, celoročně pak o 10 % na 2 miliardy dolarů. Objem prodané kapacity vzrostl dvojcifernou hodnotou na 941 petabytů, respektive 2,9 exabytů (při čtvrtletním, resp. ročním srovnání).

Trh CEMA podle IDC prožil jedno z nejhorších období, když se úroveň jeho prodejů snížila na hodnotu srovnatelnou s rokem 2012. Vyhlídky jsou prý ale mnohem lepší, zejména až se zlepší makroekonomické ukazatele (včetně ceny ropy, která má právě v  regionu CEMA velký vliv na výdaje) a také politická situace, jež vloni mj. vedla k různým sankcím. Snaha o investování do nových technologií i v regionu CEMA je prý zcela zjevná.

 

Prodej externích úložišť v EMEA

Podíl dodavatelů podle dosaženého obratu, čtvrté čtvrtletí 2015

EMC

28.3 %

IBM

14.6 %

HPE

14.4 %

NetApp

12.1 %

Hitachi

7.9 %

ostatní

22.8 %

 

Zdroj: IDC, duben 2016

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře