Uživatelé Firefoxu nejvíce zaostávají v aktualizacích

Výzkumníci z Kaspersky Lab zjistili, že téměř každý čtvrtý internetový uživatel používá zastaralou verzi prohlížeče.

Uživatelé Firefoxu nejvíce zaostávají v aktualizacích


Společnost se podívala na vzorek 10 miliónů uživatelů ze své antivirové databáze. Nejčastěji používaným výchozím prohlížečem byl Internet Explorer s 37,8% podílem, následovaný prohlížečem Chrome s 36,5 %, Firefoxem s 19,5 % a Operou s 6 %. Safari od Applu představoval jen nepatrný zlomek procenta, což však souvisí s faktem, že typickým zákazníkem Kaspersky je desktopový uživatel.

Dohromady výzkumníci identifikovali 36 různých verzí, přičemž jen v 77 % případů šlo o nejnovější vydání daných prohlížečů. Z 23 procent těch uživatelů, kteří svůj prohlížeč neaktualizovali, 14,5 % používalo o něco starší vydání (například Chrome 21 – 23), zatímco zbylých 8,5 % stále zůstávalo u verze, kterou bychom mohli označit za zastaralou (tj. starou nejméně několik měsíců).

Nejdisciplinovanějšími uživateli jsou příznivci Internet Exploreru a Chromu, kteří v 80 % používali nejnovější verze produktů. Naopak nejvíce s upgradem otálejí uživatelé Firefoxu – poslední vydání používá jen 66 %. Uživatelé prohlížeče od Mozilly překvapili ještě vysokým procentem (22,7 %) zastaralých verzí.

Obecně lze tedy říci, že nejrychleji prohlížeč aktualizují uživatelé Chromu a nejpomaleji uživatelé Firefoxu. U Internet Exploreru je vyhodnocení o něco komplikovanější, protože uživatelé stále populárního systému Windows XP jsou limitováni verzí IE8. Zkreslujícím faktorem by mohlo být dále i to, že někteří uživatelé si do počítače nainstalovali více prohlížečů, ale aktualizují pouze ten, který používají nejčastěji. Tak či tak jsou podle výzkumníků společnosti Kaspersky výsledky studie alarmující, protože v síti existují milióny potenciálně zranitelných zařízení.

Úvodní foto: © memo - Fotolia.com


Komentáře