Válka prohlížečů: Chrome drtí konkurenci

Nyní se hodí zvolat pověstné „král je mrtev, ať žije král!“ Minulý měsíc se prohlížeči od Googlu podařilo dosáhnout významného milníku. Jako nástroj pro prohlížení webu zvolila více než polovina uživatelů PC, celých 51 %.

Válka prohlížečů: Chrome drtí konkurenci


Podle dat americké analytické firmy Net Applications stoupl podíl uživatelů prohlížeče v červenci o 2 %; to je již počtvrté za posledních šest měsíců, kdy se Chromu podařilo dosáhnout tak masivního přírůstku.

Za posledních 12 měsíců si Chrome ukousl z celkového podílu uživatelů 23,1 % navíc, což je nevídaná statistika, která výmluvně ukazuje oblíbenost prohlížeče. Stal se tak druhým browserem v historii, který drží více než 50 % trhu. Dlouholetým králem, kterého nyní Chrome sesadil, byl Internet Explorer.

Stejně jako během celého roku 2016 Chrome rostl nejvíce na úkor právě prohlížečů od Microsoftu, jak IE, tak nového Edge. Ztratily dohromady 2,1 % bodu, čímž se dostaly na rekordně nízkých 34,7 % uživatelů. Safari od Applu ztratilo desetinu a je momentálně na 4,5 %, nejnižší úrovni od listopadu 2015.

Firefoxu se naopak podařilo získat alespoň některé uživatele zpátky a vyrostl o desetinu bodu na 8,1 %. Během května tato stálice prohlížečového světa spadla pod 10 % a zatím nic nenasvědčuje tomu, že se přes tuto hranici vyšplhá zpět.

Zpátky však k hlavní hvězdě červencových novinek, Chromu.

Od ledna Chrome nabral již 18,6 % uživatelského podílu, především díky nechtěnému „dárku“ od Microsoftu. Ten v lednu požadoval po svých uživatelích, aby si aktualizovali IE na nejvyšší možnou verzi, dostupnou pro jejich operační systém a zároveň s tím zrušil podporu IE8 a IE10. Cílem mělo být přesunout většinu zákazníků na novější IE11.

Uživatelé se však rozhodli jinak, tak, jak Microsoft rozhodně neočekával. Miliony uživatelů opustily Internet Explorer a vyměnily jej právě za Chrome.

Stojí za povšimnutí, že přesun na jiné prohlížeče byl zanedbatelný: pozitivní migrace se dotkla primárně Chromu.

Další kartou, která se Microsoftu nevyplatila, byla sázka na Edge. Nový základní prohlížeč ve Windows 10 měl postupně přitáhnout ty, co se přesunou na nový operační systém. To se však nestalo: Pouze 24 % uživatelů Windows 10 využívá Edge, což je ještě o 12 % méně, než tomu bylo minulý rok.

Pokud bude Chrome pokračovat na vítězné vlně, překoná v prosinci 60 % uživatelského podílu; Internet Exploreru naopak hrozí propad až na 27 %.

Úvodní foto: © Google


Komentáře