Výdaje na IT letos klesnou o více než 5 %, předpovídá Gartner

Celkově se na IT letos vydá 3,5 bilionu dolarů, což je o 5,5 % méně než vloni. Na vině prý ale není kolaps oboru, nýbrž silná pozice dolaru, která nutí firmy přehodnotit své nákupní plány.

Výdaje na IT letos klesnou o více než 5 %, předpovídá Gartner


Analytici společnosti Gartner zveřejnili nejaktuálnější předpověď vývoje výdajů na IT v roce 2015. Ty podle ní dosáhnou celkové úrovně 3,5 bilionu dolarů, což představuje pokles o 5,5 % oproti roku 2014.

Analytici připisují pokles zejména stále posilujícímu americkému dolaru. V konstantním přepočtu (bez započtení kurzových posunů) Gartner i nadále předpokládá, že celosvětové výdaje na IT porostou – a to o 2,5 %. Poslední zveřejněná předpověď z dubna letošního roku předpokládala růst v konstantních měnách o 3,1 % a pokles v dolarech o 1,3 %.

„Rádi bychom zdůraznili, že se nejedná o kolaps trhu. Je to iluze způsobená velkými výkyvy v hodnotě amerického dolaru oproti ostatním měnám,“ řekl John-David Lovelock, viceprezident pro výzkum ve společnosti Gartner.

„Růst amerického dolaru má ale pochopitelně sekundární efekty. Dodavatelé jsou nuceni zvýšit ceny, aby si ochránili náklady a marže na svých produktech a podniky i koncoví zákazníci tak budou nuceni ve světle nových cen revidovat svá nákupní rozhodnutí.“

Podle aktuální zprávy si komunikační služby v oblasti výdajů na IT udrží první místo – v letošním roce na ně připadne bezmála 1,5 bilionu dolarů (viz tabulka). Bude to ale mezi všemi pěti IT segmenty zároveň oblast s největším poklesem. Důvodem je zejména propad cen a konkurenční tlak, který způsobuje, že navzdory rostoucí míře využívání těchto služeb obrat z nich na většině trhů neporoste.

Na trhu zařízení si první pozici udrží chytré telefony, přičemž růst Apple zejména v Číně pomůže udržet celkové výdaje na stabilní úrovni – celkově ale tempo růstu začne zpomalovat. Oslabovat bude nadále trh PC a tabletů.

Očekávaný desetiprocentní nárůst cen PC se v zemích ovlivněných posuny měnových kurzů stane realitou, což oddálí nákupy více, než se původně předpokládalo. Přebytkové zásoby PC, zejména v západní Evropě, budou muset být vyprodány, což zpomalí nástup modelů s Windows 10 ve druhé polovině roku.

Trhy úložišť a síťové infrastruktury zpomalí svůj růst v dolarech, podnikové rozpočty na systémy pro datová centra budou nicméně po zbytek roku v lokálních měnách stabilní. Lze ale očekávat prodlužování životních cyklů a odkládání výměn jako způsob, jak kompenzovat nárůst cen.

Celkový krátkodobý výhled v oblasti datových center mírně vylepšuje situace v oblasti serverů. Trh serverů těží ze silnějšího cyklu obnovy mainframe systémů a také z nárůstu očekávaných výdajů v oblasti hyperscale infrastruktury (infrastruktura obřích rozměrů, zejména pro velké cloudové projekty).

Předpověď vývoje výdajů na podnikový software udává pokles o 1,2 % při celkovém obratu 310 miliard dolarů. Analytici Gartneru jsou toho názoru, že řada výrobců software se pokusí nezvedat ceny zejména proto, že v případě SaaS (software dodávaný jako služba) v současné době usilují o tržní podíly a nikoliv o ziskovost. Zvýšení cen by mohlo znamenat ztrátu zákazníků, a většina softwarových firem je v současné době přesvědčena, že si něco takového nemůže dovolit.

Výdaje na IT služby by v letošním roce měly poklesnout o 4,3 procenta. Gartner očekává mírný nárůst výdajů v oblasti konzultačních služeb v letech 2015 a 2016 vzhledem k tomu, že se dodavatelům podařilo nabudit novou poptávku od zákazníků hledajících správnou cestu labyrintem nových technologií a obchodních modelů – zejména v rámci budování tzv. „digitálního byznysu“.

Celkový odhad obratu trhu implementačních služeb byl mírně snížen – zákazníci preferují stále častěji řešení, která jsou méně náročná z hlediska času a nákladů na nasazení, což posiluje poptávku po efektivnějších způsobech doručování, řešeních připravených k okamžitému nasazení, nebo prostě levnějších alternativách.

„IT trh je mnohem živější, než by se z předpovědi vývoje výdajů mohlo zdát. Poklesy cen IT a komunikačních služeb na největších trzích a přechod k modelu „jako služba“ růst aktivity zakrývají,“ dodává Lovelock.

 

Celosvětové výdaje na IT

Předpověď podle jednotlivých segmentu (miliardy dolarů)

 

2014

2014

2015

2015

 Výdaje

Růst (%)

Výdaje

Růst (%)

Zařízení

693

2.4

654

-5.7

Systémy pro datová centra

142

1.8

136

-3.8

Podnikový software

314

5.7

310

-1.2

IT služby

955

1.9

914

-4.3

Komunikační služby

1,607

0.2

1,492

-7.2

IT celkem

3,711

1.6

3,507

-5.5

Zdroj: Gartner, červen 2015

 

Úvodní foto: © auryndrikson - Fotolia.com


Komentáře