Výzkum: Boom netbooků se v roce 2010 výrazně zpomalí

Zájem o netbooky po celém světě byl v letošním roce enormní, jak ukazují výzkumy trhu. V příštím roce ale toto tempo zpomalí, hlavně díky poklesu cen ultratenkých notebooků.


Konkrétně se očekává, že letos bude prodáno 33,3 milionu netbooků, což je více než dvojnásobek oproti loňským 16,4 milionům. V příštím roce by ovšem dodávky netbooků měly stoupnout jen na 39,7 milionů kusů, což bude nárůst o 19 %. Informace zveřejnila společnost DisplaySearch, která se zabývá průzkumy trhu.

John Jacobs, ředitel výzkumu pro trh s notebooky ve společnosti DisplaySearch říká, že netbooky jsou atraktivní díky své přenosnosti a nízké ceně, hlavně pro uživatele, kteří dosud žádný počítač nepoužívali. Stále více však roste i atraktivita netbooků jako druhých počítačů do domácnosti a nárůst jejich prodejů souvisel i s rozvojem bezdrátových datových služeb, k nimž operátoři začínají často nabízet netbook za zvýhodněnou cenu v rámci paušálu.

Ceny netbooků se nejčastěji pohybují v rozmezí 200 až 500 dolarů, ale do této cenové hladiny se již rychle dostávají tzv. ultratenké notebooky, které disponují většinou většími displeji (do 12“) a jejich výkon dostačuje i na provoz pokročilejších aplikací, přehrávání HD videa a částečně i některých her. Právě nedostatky v oblasti multimédií jsou nejčastější slabinou netbooků, na kterou si uživatelé stěžují.

Také Intel již varoval před ohrožením kategorie netbooků, z níž mohou ultratenké notebooky ukusovat určitý podíl, nicméně zástupci Intelu jsou přesvědčeni, že netbooky si svoji cílovou skupinu udrží, neboť jsou optimálním řešením pro ty, kteří potřebují hlavně surfovat na webu a nemají příliš mnoho dalších požadavků.

Favoritem na trhu netbooků byl během třetího čtvrtletí 2009 Acer s podílem 21,4 %, na druhém místě se umístila společnost HP s podílem 16 % a Asusu, původní průkopník v této kategorii se již posunul na třetí místo s podílem 14,8 % a je pod intenzivním útokem dalších firem, jako je Samsung, Dell či Lenovo, které se také snaží získat co nejvíce z tohoto koláče pro sebe.

Podle údajů společnosti DisplaySearch dosáhne počet prodaných přenosných počítačů všech typů v letošním roce 169,6 milionů kusů, což značí meziroční nárůst o 16 %. V příštím roce by se toto tempo mělo udržet na podobné úrovni, konkrétně John Jacobs odhaduje nárůst prodejů o 17 %.Komentáře