Vzestup tabletů sráží prodeje osobních počítačů

Z výzkumu společností IDC a Gartner vyplývá, že prodej osobních počítačů stále klesá. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 klesl prodej oproti stejnému období v roce 2011 o 6 %. Analytik z Gartneru Mikako Kitagawa to označuje za „strukturální posun“, protože lidé místo aktualizace svých starých počítačů nakupují raději tablety.

Vzestup tabletů sráží prodeje osobních počítačů


Nárůst prodeje se očekával koncem října 2012, kdy vyšel nový operační systém Windows 8 od Microsoftu, ale nedošlo k tomu. Podle Gartneru už zákazníci nevidí osobní počítače jako nejlepší dárek. Svou pozornost zaměřili spíše na tablety.

Během svátků se prodej zvedl na krátký okamžik po dobu, kdy byly k dostání velmi levné notebooky ve slevových akcích.

To je problém pro Microsoft, který přibližně polovinu svého výdělku získává z prodeje licencí Windows. Tami Rellerová, která převzala místo vedoucí divize Windows po Stevenu Sinofském, řekla, že došlo k problémům s prodeji dotykových monitorů, které by obchodům pomohly. „Nabídka byla příliš malá,“ vysvětlovala. „Poptávka po typu zařízení, o který měli zákazníci největší zájem, byla větší než nabídka. A také byly nějaké nesrovnalosti mezi tím, kam se produkty dodávaly a kde po nich byla největší poptávka.“

Rellerová doplnila, že se v prvních deseti týdnech po zahájení prodeje prodalo více než 60 milionů licencí Windows 8. To je zhruba v souladu s počtem prodaných kusů Windows 7 ve stejném období od uvedení. Údaj, který Rellerová uvedla, však zahrnuje i licence prodané velkým společnostem, které osobní počítače nenakupují, a prodej licencí výrobcům počítačů, jejichž produkty se k zákazníkům ještě nedostaly. Globální trh s počítači je také oproti roku 2009, kdy vyšel systém Windows 7, podstatně větší.

Agentura IDC také uvedla, že je to poprvé za více než pět let, kdy prodej počítačů oproti předchozímu roku během vánočních svátků poklesl. Klesající prodeje počítačů v USA a částečně i v Evropě naznačují, že v budoucnu lidé budou méně měnit své počítače, což by mělo na snížení prodeje podstatný vliv. Momentálně se na světě používají necelé dvě miliardy počítačů. Polovina všech prodaných počítačů během každého čtvrtletí je zakoupená firmami.

Ani jedna z agentur nepočítá do prodeje počítačů nový tablet Surface od Microsoftu. Nezávislé výzkumy však odhadují, že se prodalo během posledního čtvrtletí přibližně 700 000.

Mezi výsledky obou společností byly drobné rozdíly. IDC uvádí 89,9 milionů prodaných kusů, což je oproti stejnému období v předchozím roce pokles o 6,4 %, podle Gartneru prodeje poklesly o 4,9 %. Obě agentury se shodují na směru, kterým se trh posouvá, i na problémech, které to pro výrobce počítačů a pro Microsoft představuje.

V USA poklesl prodej za čtvrtletí o 4,5 % a za celý rok o 7 %, uvedla agentura IDC. Gartner uvedl pokles o 2,1 % za čtvrtletí. Obě společnosti však výsledky spočítaly ze zásob velkoobchodníků a prodejců, nikoliv z přímých prodejů zákazníkům a firmám. Za celý rok se podle IDC prodalo dohromady 352,4 milionu počítačů, což je méně o 3,2 %. Gartner uvádí, že se prodalo 352,7 milionu, což je méně o 3,5 %.

Po té, co se do výroby tabletů pustily společnosti jako Acer nebo Asus, mohou pro výrobce počítačů nastat ještě horší časy. Většina tabletů od těchto výrobců používá operační systém Android od Googlu spíše než varianty Windows. Společnost Apple zatím počet prodaných počítačů neuveřejnila, data zveřejní spolu s finančními výsledky 23. ledna.

Obě agentury uvádějí, že se společnost HP znovu dostává do vedení, které v minulém čtvrtletí ztratila, a odsouvá tak na druhé místo prozatím vedoucí Lenovo.

Úvodní foto: © Ch_Alexandr - Fotolia.com


Komentáře