Windows 10 do vašeho PC, ať chcete, nebo ne

Uživatelský podíl Windows 10 roste. Podle některých ohlasů však za cenu omezování svobody uživatelů.

Windows 10 do vašeho PC, ať chcete, nebo ne


Microsoftu se kampaň s „vnucováním“ upgradu na Windows 10 vyplácí. Počet uživatelů, kteří už si Desítky nainstalovali, sice roste pomalu, ale konstantně. Ukazují to data z několika různých zdrojů. Stejně tak ale přibývá těch, kteří si stěžují, že nemají možnost nabídku automatického stažení a upgradu na Windows 10 odmítnout, respektive těch, kteří se ocitnou ve smyčce, v níž se jim systém opakovaně nabízí.

A objevili se údajně i tací, kteří zcela ztratili kontrolu nad svým počítačem, dokud nenechali nejnovější operační systém Microsoftu nainstalovat se.

„Včera jsem ještě vypínal počítač s Windows 7, když jsem ho dnes zapnul, už na něm byly Windows 10.“ - podobných zpráv od uživatelů, kteří vnímají strategii Microsoftu jako nepřípustnou, jsou plná diskuzní fóra…

Přestože automatické stažení a uprgrade starého OS se očekával už měsíce (přičemž Microsoft ho odstartoval před půl druhým měsícem), proces se neměl obejít bez schválení uživatelem.

To podle vyjádření Microsoftu – spíš teoreticky než v praxi – platí nadále: „Uživatelé mají nad svými počítači nadále plnou kontrolu,“ uvádí společnost, nicméně dávají o sobě vědět uživatelé, kteří tvrdí, že upgrade neschválili, ten stejně proběhl a oni tak kontrolu a svobodu volby ztratili. Zda jde o záměr Microsoftu, nebo o chybu, k tomu už se společnost nevyjádřila.

Čísla však hovoří poměrně jasně. Podle dat analytické společnosti StatCounter uživatelský podíl Windows 10 od 10. března výrazně narůstal a během čtyř dní poskočil téměř o jeden procentní bod. Podobný nárůst za tak krátkou dobu StatCounter zaznamenal na přelomu roku, kdy byl ale podpořen jednak obdobím volna a také skutečností, že mnoho uživatelů našlo pod vánočním stromkem nový PC a mohlo tak na Windows 10 upgradovat.

Nárůst uživatelské podílu podporují i data z amerického vládního programu Digital Analytics Program, který sleduje návštěvnost více než čtyř tisíc stránek spadajících pod správu vlády. Data z něj jsou srovnatelná s těmi od StatCounter, uživatelský podíl Windows 10 dle nich od 10. března rostl nejvíc od posledního lednového týdne. A například 13. března hned třetina uživatelů Windows, kteří navštívili stránky sledované DAP, už měla na svých zařízeních nainstalované Windows 10. 

Současná strategie upgradů je agresivnější než kdy dřív a Microsoft jde tvrdě za svým cílem dostat Windows 10 na miliardu počítačů do poloviny roku 2018. Možnost bezplatného upgradu pro uživatele Windows 7 a Windows 8.1 chce nabízet do července. K čemu se uchýlí potom, nepodaří-li se mu stanovené mety dosáhnout, je otázkou. Prodlouží svou stávající nabídku, nebo přistoupí k ještě agresivnější strategii?

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře