Windows 10 jsou po roce na každém čtvrtém počítači

Windows 10 zakončily svůj první rok jakožto operační systém téměř na každém čtvrtém počítači s Windows. Rychlý přechod na nový OS pravděpodobně zapříčinila nedávno skončená nabídka na aktualizaci zdarma ze starších verzí systému.

Windows 10 jsou po roce na každém čtvrtém počítači


Podle americké analytické společnosti Net Applications běžely v červenci Windows 10 celosvětově na 21,1 % osobních počítačů, respektive 23,5 % z těch, které využívaly Windows. Statistický rozdíl je způsoben tím, že Windows je na circa 90 % PC, nikoli na všech.

Červencový nárůst o dva procentní body je vyšší než červnový, ale nižší než květnový; v květnu na Windows 10 přešlo vůbec nejvíc zákazníků, nepočítaje srpen 2015, kdy byl operační systém vypuštěn do světa.

Při svém prvním výročí, které Windows 10 oslavily v pátek, překonaly rekord Windows 7 v rychlosti osvojení nového systému: Ten za rok stihl ovládnout „pouze“ 18,9 % všech PC, respektive 20,1 % počítačů s Windows. Pokud však vezmeme v úvahu, že „sedmičky“ nenabízely aktualizaci zdarma z tehdy u uživatelů prakticky univerzálně rozšířených Windows XP, šlo o velmi slušný úspěch.

Windows 10 nyní běží na 352 milionech strojů. Tohoto čísla Net Applications dosáhli pomocí vlastních průzkumů a tvrzení Microsoftu, že Windows jsou nainstalovány na 1,5 miliardách zařízení. Nová data tak ukazují nárůst o 32 milionů strojů od června, tedy o něco víc než milion za den během jednoho měsíce. V porovnání: Více než 4 miliony počítačů přešlo na Windows 10 během prvního týdne od vydání.

Výpočty nemusí být zcela přesné, neboť existují rozdíly ve statistice celkového počtu zařízení s Windows. Zatímco Net Applications počítají pouze s osobními počítači, Microsoft zahrnuje do svých statistik také tablety, chytré telefony a herní konzoli Xbox One.

Data však jednoznačně potvrzují zvýšený růst v osvojování  Windows 10 za minulý měsíc.

Jiná společnost, Digital Analytics Program (DAP) počítá s novým operačním systémem na 28,1 % všech Windows PC, nárůst o 2,5 % oproti červnu. DAP však sleduje návštěvy na více než 4000 tisících webových stránek, vlastněných vládními agenturami Spojených států; její data jsou tedy relevantní primárně pro USA.

Z dat DAP lze vyčíst především osmkrát vyšší nárůst instalací nového systému oproti červnu, což silně naznačuje tendenci některých uživatelů aktualizovat takzvaně na poslední chvíli.

Irská skupina StatCounter pak vypočítala celosvětový podíl uživatelů Windows 10 – což v jejich podání zahrnuje především online aktivitu – na 23,5 % v červenci, což je nárůst o 1,6 procentních bodů v porovnání s minulým měsícem; jde o něco menší nárůst než v červnu, který se rovnal 1,9 procentům.

Konec možnosti aktualizace zdarma určitě ovlivní tempo osvojování nového systému a valná většina analytiků předpokládá brzké zpomalení nových instalací. Prodeje počítačů jsou na historickém minimu, avšak částečné oživení Windows 10 se předpokládá spolu s tím, jak během let 2017 a 2018 na operační systém přestoupí velké a střední podniky.

Úvodní foto: Microsoft, IDG


Komentáře