Windows 7 a Linux svedou souboj o netbooky

Možná nejdůležitějším strategickým úkolem Microsoftu pro Windows 7 bude proniknout na trh netbooků, který je v současnosti nejrychleji se rozvíjející oblasti trhu s PC.


Aktuální OS Windows Vista pro netbooky nebyly díky svým nárokům příliš vhodné a tím se zde otevřel prostor pro použití Linuxu. I když Microsoft kvůli netbookům prodloužil prodej Windows XP Home pro tento typ počítačů, zhruba 20-30 % prodaných netbooků je vybaveno právě Linuxem, což je oproti klasickým PC či notebookům zcela jiný poměr.

První Asus Eee PC dokonce původně byl k dispozici jen s Linuxem a tento open-source operační systém na tomto trhu začal velmi úspěšně systémům od Microsoftu konkurovat. Acer pro svůj Aspire One připravil speciální edici Linuxu a prakticky všichni velcí výrobci nabízí u svých netbooků na výběr mezi Windows XP a některou s linuxových distribucí. Jak na tuto situaci reaguje Microsoft? I když může být rád za úspěch Windows XP na netboocích, je tomuto gigantovi jasné, že životnost tohoto operačního je již omezená a že bude muset nabídnout alternativu - a Vista jí pravděpodobně nebude. Jediná šance se tedy skrývá ve Windows 7 a Podle Parriho Musella, produktového manažera pro Windows, je "nový operační systém optimalizovaný tak, aby běžel prakticky na čemkoliv, od nejmenších notebooků po běžné laptopy nebo desktopy."

Právě růst zájmu o netbooky v nedávné době stojí údajně za touto změnou filosofie, neboť právě růst tohoto segmentu údajně způsobil nevýrazný meziroční nárůst prodeje Visty. Právě hardwarové nároky a ceny licencí podle slov analytiků nahrávají Linuxu, který může v segmentu netbooků ještě posílit. Roger Kay, prezident konzultační firmy Endpoint Technologies však tvrdí, že Linux může své pozice v netboocích zase ztratit po vypuštění Windows 7.

Podobně také Rob Enderle, prezident firmy Enderle Group, která se zabývá výzkumy trhu, podotýká, že Microsoft pravděpodobně Linux nevidí jako hrozbu a jde mu hlavně o to, aby nedistribuoval Windows XP příliš dlouho po době jejich expirace. Hlavním problémem pro Microsoft je v současnosti to, že na netboocích není možné rozumně provozovat Vistu a uživatelé proto po Linuxu sahají spíšez nouze a ne že by jej až tak milovali. Podle Enderleho je pozice Linuxu na netboocích poměrně nejistá a jednou z cest, jak docílit toho, aby zůstal tento operační systém ve hře je, aby se za jeho distribuci postavila jedna z velkých firem, jako je například Google. Kay nevylučuje, že Microsoft možná vydá i speciální odlehčené Windows 7 určené pro netbooky za speciální cenu a tím opět posílit svoji pozici v tomto segmentu.

Karty jsou tedy rozdané a nyní bude záležet hlavně na tom, zda se některý z velkých hráčů na trhu rozhodne podržet Linux proti Windows 7 a nebo jej nechá svému osudu...Komentáře