Forrester: Windows 7 budou za rok na většině nových firemních PC

Zatímco dnes jsou Windows 7 na 31 % nově nasazovaných počítačích v podnicích, za rok by to mělo být na celých 83 %, tvrdí analytici společnosti Forrester Research.


Ačkoliv Windows XP běží stále na třech čtvrtinách ze všech počítačů ve firmách v Severní Americe a v Evropě a Windows 7 zatím lze najít jen asi na jedné desetině, jejich podíl rychle roste. Na třetím místě je Vista, kterou lze objevit na 7 % firemních PC. O zbytek se pak dělí operační systémy jako Windows 2000, Mac OS a Linux. Výzkum je založen na údajích od 774 firem různé velikosti.

I když některé průzkumy tvrdí, že řada firem chce zůstat u Windows XP i po skončení jejich podpory v roce 2014, analytici Forresteru jsou přesvědčeni, že jich nakonec do té doby bude migrovat téměř 90 % a skoro 50 % přechod uskuteční již v příštím roce.

Analytici Forresteru říkají, že plány na adopci Windows 7 jsou poměrně agresivní, i když Windows XP si drží stále silnou pozici. IT manažeři u Windows 7 oceňují zejména zlepšenou produktivitu díly novým možnostem vyhledávání, rychlejšímu bootování a vypínání či svižnějšímu běhu a také díky spolupráci s Windows Serverem 2008 R2, díky čemuž lze využívat funkce jako DirectAccess či BranchCache. Firmy jsou podle Forresteru také motivované přejít na novější operační systém kvůli Internet Exploreru 9, který na Windows XP není možné nainstalovat a jenž je obecně považován za konkurenci i vůči posledním verzím Chrome či Firefoxu.

Analytická společnost Directions on Microsoft pak informovala, že 10 % podniků již na Windows 7 přešlo a většina zbylých začne s procesem přechodu v příštích 12 měsících, což odpovídá i předpovědi analytiků Forresteru. Problémy s kompatibilitou, které dříve byly velkým strašákem přechodu na nový operační systém, omezují virtualizační technologie, jež jsou nyní široce dostupné. Nasazení nového operačního systému ve stále více firmách pak bude pro zbytek impluzem k tomu, aby také migraci začaly plánovat.Komentáře