Windows Mobile: Zájem uživatelů klesá

Podle údajů o prodeji smartphonů za druhé čtvrtletí 2009 výrazně meziročně klesl zájem o modely s Windows Mobile. Pokles zaznamenal i OS Symbian, naopak na vzestupu je Apple, RIM a také smartphony s Androidem.


Podle informací analytické společnosti Gartner konkrétně vzrost meziročně trh se smartphony ve druhém kvartálu letošního roku o 27 % a prodáno bylo konkrétně 40,9 milionů kusů. Jedná se o výrazný kontrast vůči celému segmentu mobilů, jenž díky ekonomické krizi zaznamenal globální pokles o 6,1 % oproti druhému čtvrtletí roku 2008.

Co se týká výrobců smartphonů, na prvním místě se drží Nokia s podílem 45 %, nicméně v loňském roce to bylo 47,4 %. RIM si polepšil ze 17,3 % na 18,7 % a výrazně poposkočila společnost Apple, která je nyní na třetím místě s podílem 13,3 %, zatímco před rokem byl její tržní podíl v tomto segmentu jen 2,8 %. Na dalších příčkách se umístily výrobci HTC a Fujitsu.

Co se týká podílu operačních systémů, Symbian zaznamenal meziroční pokles o 6 % na 51 %, nicméně je stále dominantním mobilním OS na trhu. Podíl Androidu je i přes intenzivní mediální propagaci stále jen kolem 2 %, neboť na trhu je malý výběr přístrojů postavených na této platformě a další modely by se měly objevit až ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Velký odliv způsobený silnou konkurencí hlavně ze strany Applu však zaznamenaly přístroje s Windows Mobile, jež mají na trhu v současnosti už jen 9% podíl a Microsoftu se zde zdaleka nedaří tolik, jako v segmentu desktopových operačních systémů. Výrobci, kteří u Windows Mobile zůstávají, jako je HTC nebo Samsung se snaží nabízené přístroje vylepšit vlastním rozhraním, které by „překrylo“ původní vrstvu Windows Mobile a jejich produkty by tak byly více konkurenceschopné. Sám Microsoft pak spoléhá na chystané Windows Mobile 6.5, které mají přinést řadu vylepšení jak z hlediska designu, tak i v oblasti funkcí a ovládání, detaily o nich najdete v článku Microsoft poodhalil OS Windows Mobile 6.5.

Poměrně rozpačitě působí prodeje dlouho očekávaného modelu Pre od Palmu, který využívá operační systém Web OS postavený na bázi Linuxu. Zatím si jej totiž koupilo jen 205 000 uživatelů a analytici Gartneru také varují tím, že v jiných částech světa než v USA, kde si značka Palm stále drží silnou pozici, nebude mít tento přístroj moc šanci prorazit. V novém Web OS je navíc prováděna řada oprav a aktualizací, které mohou mnohé uživatele odradit a výrazná konkurence na trhu spojená s omezeným množstvím aplikací pro novou platformu jsou faktory, které jejímu rozšíření také nenapomáhají.

Analytici Gartneru navíc očekávají, že ve druhé polovině letošního roku se konkurence ještě více přiostří a také mobilní operátoři začnou nabízet další typy mobilních přístrojů, jako jsou čtečky elektronických knih, mininotebooky a další přístroje, sloužící k mobilnímu přístupu k internetu. Operátoři také budou očekávat co nejnižší ceny přístrojů od výrobců, kteří tak budou pod tlakem a budou nuceni co nejvíce zlevňovat výrobu.Komentáře