Windows, OS X i Ubuntu pomalu mění počítače v chytré telefony

Všechny tři nejrozšířenější operační systémy osobních počítačů nabírají další a další mobilní funkce, pouze k tomu volí různé metody.

Windows, OS X i Ubuntu pomalu mění počítače v chytré telefony


Stolní počítače ustoupily z místa na výsluní a o pozice běžné domácí elektroniky se dělí s tablety a chytrými telefony. Rozšíření mobilních zařízení a návyk uživatelů na jejich specifika vyvolá hluboké změny ve způsobu používání informačních technologií.

Osobní počítače sice v nejbližší době nezmizí, ale zcela přišly o svou pověst univerzálních nástrojů, které budou používány všude. Lidé nakonec chtějí používat nástroje co nejjednodušší, které jsou schopni ovládat bez velkých znalostí. Jinými slovy, touží po konzistentnosti ovládání, a to se dnes projevu v pronikání mobilních návyků do „stolního“ světa.

Zajímavé je srovnání toho, jak tento fakt akceptovali a podpořili dosavadní hybatelé vývoje světa IT. Každý z nich reprezentuje jinou kulturu a jiný způsob uvažování.

Microsoft vsadil na maximální konzistenci mezi svými operačními systémy, v jeho podání (a jeho Windows 8) to ale znamená de facto jedinou podobu ovládání, tu ze světa mobilního. Bohužel to znamená, že velké obrazovky stolních počítačů mají být ovládány prvky, které vznikly pro minimalistické displeje telefonů a vůči nim relativně velké prsty uživatelů.

Firma Apple, kde bychom mohli očekávat velkou unifikaci jejích operačních systémů iOS a OS X, překvapivě zvolila opatrnější přístup. Jednotlivé prvky ovládání či mobilních funkcí jsou pomalu integrovány do OS X, vždy v rámci souvislostí. Na rozdíl od Windows 8 nenabízí identické aplikace se stejným ovládáním pro stolní a mobilní zařízení. Nejvíce je to možná vidět na ovládání vícedotykovými gesty, která byla integrována do touchpadů, nikoli do dotykových obrazovek. Ty se nepochybně časem také stanou běžnou součástí Maců, ale na Windows 8 se ukázalo, že zvedat ruce od klávesnice až k monitoru je spíše frustrující záležitost.

Jak se zdá, dnešní Linux Ubuntu volil třetí cestu, kdy se týž systém chová v různých zařízeních jinak. Ubuntu for Android se chová přesně tak, jak očekáváme či chceme očekávat od chytrého telefonu. Ale pokud telefon s tímto systémem připojíme k externímu monitoru, klávesnici a myši a stane se tak plnohodnotným ekvivalentem stolního počítače, systém se přepne na plnohodnotnou distribuci Ubuntu, kterou známe ze stolních počítačů.

Místo slévání možností obou světů se tak výrobce Ubuntu rozhodl držet odlišných paradigmat ovládání, která jsou již léta vyvíjena a optimalizována pro příslušný typ zařízení. Jednotlivá data i funkce jsou dostupné v obou formách či tvářích operačního systému a uživatel dané zařízení využívá nejlepším možným způsobem.

Neznamená to, že přístup Ubuntu bude ten správný, který ostatní vytlačí. Rozhodně má zatím minimální podporu výrobců mobilních zařízení. Nicméně nápad je to s ohledem na konzervativnost uživatelů zajímavý. Uvidíme.

Úvodní foto: © Tsiumpa - Fotolia.com


Komentáře