Z praxe IT: Na migračním kolotoči

Často se mě nejen „neIT“ zaměstnanci při různých příležitostech ptali, proč nám ta migrace tak dlouho trvá. Vždyť prostě přece nainstalujete jen nový počítač, bývá častý argument.

Z praxe IT: Na migračním kolotoči


Když pomineme různá zdržení způsobená někým, kdo zrovna cítil potřebu migraci zastavit a zkoumat jednotlivé naše kroky, stokrát schválené a posvěcené vedením společnosti, bývají z valné části na vině staré programy a databáze, které nejdou jednoduše přenést do nového systému.


Kateřina Janulová

Kateřina Janulová

Autorka se mezi počítači pohybuje už několik let, z toho tři roky v prostředích bankovních IT. Psaní jí pomáhá odpočinout si od pracovního života pro korporace.

Dost často se otázky týkaly i samotného operačního systému – proč jej nasazujeme s takovým zpožděním od jeho uvedení do distribuce, proč zrovna tento a tak dále. Odpověď je prostá. Nemůžeme jen tak jednoduše do produkce nasadit nic, co se dříve řádně neotestuje.

U aplikací z dřevních dob počítačů a internetu to platí dvojnásobně. Většinou se nahrazují jinými a mnozí z vás jistě moc dobře ví, jak to ve velké firmě chodí. To jest, že taková aplikace není přepsaná za týden. Když k tomu připočteme dobu nutnou pro testování a schválení různými gestory, může z toho klidně být akce i na rok.

A pak tu máme boje s ovladači na nejrůznější skenery, firemní fotoaparáty, čtečky karet a nejroztodivnější tiskárny. Dodnes se na mnoha místech používají jehličkové. Ovladač na 64bitový systém abyste pohledali. To leckdy vznikají veselé situace. Veselé situace nicméně vznikaly i před pár lety, kdy přestaly po migraci fungovat na jedné pobočce banky pokladny a vyvolávací systém. Dneska už se tomu člověk zasměje, ale předtím do smíchu nikomu moc nebylo. A to se to všechno testovalo.

Samotná instalace počítačů je taky kapitola sama pro sebe. Když člověk instaluje počítačů deset, zvládne to na koleni za dva dny. Když jsou těch počítačů stovky nebo tisíce, už to chce přece jen dělat nějak komplexněji. Samotný operační systém je brnkačka, u těch aplikací je to horší. Pokud se zároveň mění doména, mění nebo přenáší se například nastavení Active Directory. Jsou-li aplikace navíc vázány na nějaké spouštěcí a ovládací role – identity management –, a ty se musejí migrovat také, mohou se plány migrace posouvat vesele o měsíce dopředu.

Naštěstí se podobná věc dělá tak jednou za pět až deset let.

A holt bohužel občas tak pět let trvá. Takže když to všechno dokončíte, můžete po malé pauze začít přemýšlet, na jaký nový operační systém začnete migrovat celou firmu další měsíc.

 

Úvodní foto: © honeyflavour - Fotolia.com


Komentáře