Hlavní navigace

Facebook Timeline bude velkým lákadlem pro hackery

26. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Nová funkce zaznamenávající „příběh vašeho života“ představuje podle názoru bezpečnostních expertů jen další způsob, jak hackerům usnadnit zneužití soukromých dat.

Nástroj Timeline, pro nějž se vžilo také české označení Moje historie, byl s velkou pompou představen samotným Markem Zuckerbergem na vývojářské konferenci v minulém týdnu. Generální ředitel Facebooku novou funkci, která sumarizuje nejzajímavější události z uživatelovy minulosti na jediné stránce, nazval „příběhem vašich životů.“

U některých jedinců však tato novinka vyvolala opačné reakce, než jaké Zuckerberg asi očekával. Mezi ně patří například experti britské bezpečnostní firmy Sophos. „Timeline potencionálním útočníkům výrazně zjednoduší shromažďování informací o lidech,“ varuje jeden z nich, Chet Wisniewski. „Ne že by tam ta data nebyla již nyní, ale není snadné je získat v tak dobře použitelném formátu.“

Kyberkriminálníci se podle něj často snaží o získání osobních údajů uživatelů, aby následně mohli provádět cílené útoky. Timeline jim tuto činnost usnadní. Útočníci budou moci snáze zjistit heslo k dalším webovým službám, protože uživatelé pro svá hesla často používají osobní údaje, které dále používají také v kontrolních otázkách při případné ztrátě hesla. Jako varovný příklad Wisniewski uvádí hacknutí emailového účtu známé americké političky Sarah Palin, kdy útočník prostě jen zodpověděl několik kontrolních otázek a účet byl jeho.

Hackeři mohou získané informace použít i k jiným účelům. Třeba k vytváření věrohodných emailů, ke kterým poté přiloží škodlivý software nebo alespoň odkaz na škodlivou webovou stránku. Uživatel tedy může sloužit jen jako prostředek k dalším útokům. Zájem o vaše data navíc nemusí mít jen hackeři, ale i obyčejní „hledači špíny.“

Současné nastavení Facebooku sice uživatelům dovoluje používání funkce Timeline zakázat. I v tomto ohledu je však Wisniewski pesimistický. „Můžete nás považovat za paranoiky či chytráky. Pravdou ale je, že 99 % lidí možnost nějakého nebezpečí ani nenapadne,“ tvrdí.

Byl pro vás článek přínosný?