10 důvodů, proč je open source dobrou volbou (1.)

7. 11. 2010

Sdílet

Cena open source řešení je jen jedním z řady důvodů, proč stojí za to uvažovat o nasazení open source softwaru v podnicích.

S tím, jak stále více komerčních firem i státních organizací využívá open source software se ukazuje, že cena není jedinou z jeho výhod. Pokud by byla, řada společností, která open source adoptovala během úspor v době recese, by se po zlepšení podmínek pravděpodobně chtěla vrátit k proprietárním řešením, ale tento krok není vždy samozřejmý. Naopak se ukazuje, že svobodný a open source software má pro firmy řadu konkurenčních výhod, z nichž některé jsou opravdu velmi hodnotné. Podívejme se na přehled těchto benefitů:

1. Bezpečnost
Na jednu stranu je těžké přesvědčovat o bezchybnosti open source softwaru, když nedávno společnost Coverity zveřejnila seznam defektů v jádře Androidu. Ale co je povzbuzující je to, že tento objev mohl být uskutečněn jen proto, že kódy tohoto jádra jsou veřejně přístupné. Android může být příkladem toho, co se někdy označuje také jako Linusův zákon, pojmenovaný po Linusu Torvaldsovi, tvůrci Linuxu – totiž že více očí více vidí, neboť větší počet vývojářů má šanci objevit více chyb a také je rychleji opravit-

2. Kvalita
Co se zdá být lepší? Softwarový balíček vytvořený hrstkou vývojářů nebo tisícovou komunitou. Na open source řešeních pracuje obvykle nespočet lidí, kteří zlepšují jejich kvalitu a bezpečnost, takže se neustále objevují nové inovace a zlepšení. Open source tak může více odpovídat tomu, co uživatelé vyžadují a podle studie nedávno zveřejněné organizací Linux Foundation je technická nadřazenost pro firmy obvykle hlavním důvodem, proč se rozhodnou pro open source software.

3. Kustomizace
Na výše zmíněné důvody navazuje to, že firemní uživatelé mohou opravovat open source software volně podle svých potřeb. Dostupný kód přináší prakticky neomezené možnosti modifikací a přidání funkcionalit, které jsou vyžadovány. Něco podobného si lze s proprietárním softwarem představit jen těžko.

4. Svoboda
Když se podniky a organizace rozhodnou pro open source software, osvobodí se obvykle i od závislosti na určitém dodavateli softwaru, což je v případe proprietárních řešení obvyklý problém. Zákazníci proprietárních softwaru jsou obětí vizí dodavatele (viz např. experimenty Microsoftu s rozhraním Ribbon či Vistou), jeho požadavků, cen a časových rozvrhů. S open source řešeními získávají naopak uživatelé kontrolu a mohou do určité míry rozhodovat, co od softwaru požadují. K dispozici obvykle také bývá celosvětová komunita, která je k dispozici pro rady ohledně jakýchkoliv úprav.

5. Flexibilita
Pokud firmy používá proprietární software jako Microsoft Windows nebo Office, je nucena provádět upgrady hardwaru a softwaru podle rostoucích požadavků výrobce. Naopak open source řešení bývají obvykle (ale ne vždy) méně náročná na systémové zdroje, takže jdou pak často provozovat i na starším hardwaru, než jejich proprietární protějšky. Je pak na uživateli či firmě, kdy se rozhodne svoje počítače upgradovat a ne na dodavateli softwaru, kdy se rozhodne on.

Dalších pět důvodů vám přineseme v zítřejším pokračování článku