Creeper
První opravdový počítačový virus, Creeper, byl vytvořen „v laboratoři“ v roce 1971 zaměstnancem společnosti, jež spolupracovala na vývoji ARPANETu, předchůdce internetu.
Creeper hledal na síti počítač, převedl se na něj, zobrazil zprávu „Jsem creeper, chyť mě, když to dokážeš!“ (I'm the creeper, catch me if you can!) a začal hledat nanovo. Takovým způsobem přeskakoval ze systému do systému.
Elk Cloner
Elk Cloner se šířil na disketách a byl napsán v roce 1982 patnáctiletým Američanem, který si tak chtěl vystřelit ze svých kamarádů. Na obrazovkách nakažených strojů (počítačů Apple II, k nimž však červ neměl fyzický přístup) se zobrazovala neškodná báseň, oslavující virus.
Červ Morris
Chris Larsen, expert na malware ze společnosti Blue Coat Systems, pokládá za prvního internetového červa program Morris, vytvořeného v roce 1988 studentem Cornell University Robertem Tappanem Morrisem. Podle Kevina Haleyho ze Symanteku si virus získal pozornost všech lidí, co měli tehdy něco společného s počítači, a demonostroval, že počítačový virus může způsobit chaos.
Michelangelo
Dřímající virus Michelangelo byl vytvořen tak, aby se probudil přesně 6. března 1991, v den narození renesančního umělce Michelangela, a aby smazal důležité součásti pevných disků napadených počítačů.
O budoucí destrukci se vědělo už dopředu, takže rozpoutala mediální šílenství. V týdnech, které předcházely 6. březnu, zveřejňovala média předpovědi expertů, čítající 5 milionů kompletně zničených počítačů. Nicméně škoda nakonec nebyla tak velká – 6. března přišlo o některá data jen několik tisíc strojů.