3D tiskárny již brzy umožní tisk orgánů

Sdílet

 Autor: © Organovo
3D tiskárny ohrozí duševní vlastnictví, tisk orgánů však možná zachrání životy – pokud dostane možnost. O jeho zákazu z etických důvodů se totiž mluví již dnes, kdy je tato technologie ještě v plenkách.

Rychlý vývoj organických 3D tiskáren vyvolá podle analytické společnosti Gartner do dvou let komplexní debaty o zákazu používání této technologie, které se budou točit kolem politických, morálních a především finančních zájmů.

„Na jedné univerzitě již používají buňky z lidských i zvířecích orgánů,“ napsal Pete Basiliere, ředitel výzkumu v Gartneru. „V tomto případě byla použita lidská plodová voda, buňky z hladkých svalů psa a hovězí buňky. V některých lidech něco takového může vyvolávat obavy.“

Společnost také uvedla, že 3D tisk změní systém prodeje a ohrozí duševní vlastnictví, což vyústí v rozsáhlé ztráty společností vlastnících tyto licence. Do roku 2018 by ztráty mohly přesáhnout hranici 100 miliard dolarů ročně.

„Ty samé faktory, které podporují inovace – crowdsourcing, sdružování výzkumu a vývoje a financování start-upů společně s kratším životním cyklem produktů – poskytují úrodnou půdu pro krádeže duševního vlastnictví pomocí 3D tisku,“ poznamenal Basiliere. „Už dnes je možné vytisknout mnoho předmětů, včetně hraček, součástek automobilů a jiných strojů, nebo dokonce zbraně.“

„Duševní vlastnictví bude ignorováno. Jeho prosazování bude nemožné a nepraktické,“ napsal John Hornick, právník zabývající se duševním vlastnictvím z newyorské společnosti Finnegan, Henderson, Farbow, Garrett & Dunner LLP. „Všechno se změní, když si budete moci vyrobit cokoliv.“

Technologie 3D „biotisku“, která k postupnému pokládání řad živoucích buněk používá vytlačovací jehly, postupuje závratnou rychlostí, uvádí zpráva Gartneru, ale tento průmysl stále stojí před zásadními problémy. Například vytváření pojivových tkání nebo vytváření struktur podporujících funkční tkáň v lidských orgánech. Navíc – skládání živých buněk je jedna věc, ale vytvoření cévní struktury, která podporuje tkáň kyslíkem a výživou je zcela jiná úroveň. Tkáň vytvořená v laboratoři obvykle zemře ještě před opuštěním Petriho misek, říkají experti.

Společnost Organovo však podle jejího viceprezidenta Mika Renarda už částečně problém s cévní strukturou vyřešila a tkáň jater udržela v plně funkčním stavu s přirozeným fenotypovým chováním po čtyřicet dní. Organovo doufá, že vytiskne plně funkční játra tento rok. Orgán by nebyl používán pro transplantace, ale pouze pro vývoj a testování léků.

bitcoin školení listopad 24

„Možnosti tisku lidských orgánů a tkání budou postupovat mnohem rychleji než obecné porozumění a přijetí takového druhu technologie,“ myslí si Basiliere. „Tyto iniciativy jsou míněny dobře, ale vyvolávají mnoho stále nezodpovězených otázek. Co se stane, když budou vytvořeny komplexní a vylepšené orgány obsahující nelidské buňky? Kdo bude kontrolovat možnosti jejich vytváření? Kdo zajistí kvalitu výsledných orgánů?“