6 nejčastějších mýtů o AI

27. 1. 2020

Sdílet

 Autor: phonlamaiphoto
Terminátor, Ghost in the Shell, Vesmírná Odysea a mnoho dalších sci-fi děl nám předestírá přímo apokalyptickou budoucnost umělé inteligence.

Jak blízko ale má AI k tomu, co vídáme ve filmech a knihách? Hodně, hodně daleko. Pojďme se podívat na některé nejběžnější mýty, které AI provází, a jaká je skutečnost.

1. Umělá inteligence připraví lidi o práci

Nikoliv. Pravda je taková, že naopak AI z většiny nové pozice vytvoří nebo stávající pozmění; příliš mnoho současných prací nezanikne. Určité problémy mohou vzniknout u těch nejméně kvalifikovaných, ale i tam se najde jiné uplatnění.

To se ale děje konstantně, průběžně během lidské historie; vezměme si průmyslovou revoluci a její důsledky pro nezaměstnanost.

Takže část populace skutečně AI o práci připraví. A co se s nimi stane? „Přesunou se na jiné pozice. Dělo tak skrze historii lidstva,“ popsal stručně David McCall, viceprezident inovací operátora data center QTS.

2. AI je chytřejší než lidi

Ani zdaleka, navíc se v současnosti nejedná o skutečnou inteligenci; umělá inteligence je jen tak chytrá, jak ji naprogramujeme. AI nemá vědomí, nedokáže samostatně přemýšlet. Bez lidí není umělá inteligence, a bez nás je i dnes ztracená.

V některých oblastech samozřejmě může AI udělat rychlejší a lepší rozhodnutí než člověk; jde však o velmi omezenou, ohraničenou část určenou programováním a účelem.

3. Společnosti nepotřebují AI strategii

Potřebují, jako sůl. Podceňování digitalizace, natožpak AI, se společnostem může snadno vymstít. Není dobré technologii zanedbávat, protože pokud tak učiníte, tak vaše konkurence nikoliv.

AI je v současnosti „Next Big Thing“, příští velká věc, která ovlivňuje podniky napříč průmyslovými odvětvími, nehledě na jejich tradice, cíle či velikost. Nepodceňujte AI a věnujte podnikové strategii dostatek prostoru.

4. AI nahradí lékaře a doktory

Ne tak úplně. Je pravda, že umělá inteligence bude (a někde už je) nedocenitelná pro pomoc se stanovením diagnózy nebo rozpoznání anomálii na MRI snímcích či rentgenech. AI dokáže analyzovat miliony obrázků a lépe a rychleji rozpoznávat třeba nádory než sebelepší lékař.

Ještě dlouho ale nebude mít poslední slovo, ani nebude sama léčit – to je v rukou lékaře. To, co AI zvládne, je urychlit a zpřesnit jeho diagnózu a rozhodnutí.

5. Nevím, zda mohu AI věřit, je to netransparentní technologie

Do jisté míry, nicméně AI (a AIOps) už je dnes mnohem lépe definované odvětví, byť velmi, velmi rozsáhlé a široké. Algoritmům ale není třeba nevěřit, s nedůvěrou se případně musí potýkat jednotlivé korporace a lidé, ne technologie.

Transparentnost navíc nabývá na důležitosti, a „pozadí“ AI budou časem lépe rozumět i běžní spotřebitelé, s tím, jak se stále více a více stává běžným.

6. Model rozhoduje o výsledku

Částečně. Testovací projekty jsou vždy začátkem implementace AI, a přestože během pilotní fáze můžete mít skvělé výsledky, někdy zjistíte, že při nasazení nedosahuje model takové přesnosti. AI a strojové učení je nutné trénovat na datech, která ale odpovídají realitě – jinak nebudou výsledky odpovídat tak, jak mají.

ICTS24

Vylepšování modelu navíc nikdy nekončí: Ladění neustále pokračuje podle toho, jak rychle se mění vstupní data v reálném světě; obzvláště třeba preference zákazníků se mohou měnit skutečně bleskově.

Je to citlivý úkol, a platí, že model je nesmírně důležitý; jde ale i o pokračující péči o modely a algoritmus.