Přepracované pracovní prostředí
Ve znamení integrace
První změna, kterou zaregistrují všichni, kdo pracovali s některou z předcházejících verzí programu, je přepracované pracovní prostředí. Adobe se snaží o co nejtěsnější integraci programů a je proto logické, že stejné pracovní prostředí je jednou ze základních podmínek. Tím však filozofie spolupráce nekončí, právě naopak. Nový Flash si poradí se soubory Adobe Photoshopu i Adobe Illustratoru - v obou lze vybírat z jednotlivých vrstev a import tak přizpůsobit konkrétním potřebám. Díky tomu se lze při vkládání grafiky do Flashe vyhnout nezbytnému exportu do jiných formátů a používat v prostředí Flashe přímo formáty, v nichž se grafické soubory obvykle vytváří.
Nové nástroje
Pokud jste až dosud pro tvorbu jednoduché vektorové grafiky používaly externí editor, v nové verzi na to můžete zapomenout. Vývojáři přepracovali nástroj Pen, který se nyní chová úplně stejně jako v Illustratoru. Vedle klasických křivek lze díky novým nástrojům ze skupiny "primitive tools" tvořit i komplexnější objekty, jako je čtyřúhelník nebo kruh. Přepracované byly i předpřipravené komponenty uživatelského rozhraní, u nichž lze nyní snadno měnit vzhled v návaznosti na stav, ve kterém se nacházejí. Součástí distribuce programu se podobně jako u Dreamweaveru stal i program Adobe Device Central, určený pro testování aplikací určených pro mobilní telefony.
Import PSD - Ukázka importu formátu Adobe Photoshop
ActionScript v novém
Další významnou novinkou, kterou Flash CS3 přináší, je přítomnost nové verze jazyka ActionScript ve verzi 3. Pouze s ním je možné plně využít potenciál poslední verze Flash Playeru, která je pro něj optimalizována. Vedle změn v jazyce (např. nutnost deklarace proměnné před jejím použitím) nový Flash umožňuje kopírovat tween animaci v podobě skriptu a tím napomoci její znovupoužitelnosti. Samotné vývojové prostředí taktéž doznalo změn - kód lze podobně jako v MS Visual Studiu ukrývat do sekcí, což přispívá k lepší čitelnosti delších skriptů, přepracován byl i debugger, který byl převzat z programu Adobe Flex 2. Díky tomu se můžeme z chybové hlášky ihned přemístit na příslušný řádek ve zdrojovém souboru. Nutno však dodat, že přes všechny změny má vývojové prostředí, resp. paletka Action v porovnání s klasickými vývojářskými nástroji, stále co dohánět.
ActionScript editor - Paletka Actions s kódem v ActionScript 3.0
Závěrem
Nový Flash se podle mého soudu povedl. Přepracované pracovní prostředí působí při srovnání s dalšími aplikacemi z produkce Adobe konzistentním dojmem a rychle si na něj zvyknete. Přítomnost nových nástrojů pro práci s vektorovými objekty potěší, import z Adobe Photoshopu je v rámci celé kolekce nyní už přímo nutností. V souvislosti se změnou skriptovacího jazyka nepředpokládám, že nyní všichni začneme přepisovat své aplikace do nové verze ActionScriptu, v případě nových aplikací to však doporučuji. Nový Flash Player je pro ActionScript 3 optimalizován a díky automatické aktualizaci bude za chvíli nainstalován na každém počítači. Menší výtku bych měl pouze k hardwarové náročnosti programu - nové pracovní prostředí je sice efektní, ale díky němu je program na hardwarové prostředky počítače mnohem náročnější.
K recenzi poskytla firma: Adobe, www.adobe.cz
Cena: 24 276 Kč včetně DPH
- - Petr Vostrý