AI jako cesta ke světovému míru?

21. 2. 2019

Sdílet

 Autor: © zapp2photo - Adobe Stock
Velmi zajímavý náhled na rozvoj umělé inteligence vnímá její účinnost jako prostředek přesných analytických předpovědí.

Inteligentní rozvoj umělé inteligence by podle BBC Future mohl významně pomoci v prevenci eskalace konfliktů a předpovídání nadcházejícího hladomoru.

Vlivem nárůstu populace a zároveň souhry nedostatku potravy, válečných střetů a přírodních katastrof bylo jen v roce 2017 připraveno o domov přes 68 milionů lidí. To je nejvyšší zaznamenané číslo v historii lidstva. Nejvíce postižena je Sýrie, Afghánistán a Jižní Súdán.

Přesné předpovídání toho, kde vypukne další náboženský, politický, etnický nebo jiný konflikt je pro člověka velmi těžké; vědci však věří, že by jim v tom mohla pomoci umělá inteligence, která by analyzovala rizikové faktory a informace z celého světa a usnadnila tak práci organizacím.

Na obdobném řešení se pracuje také u přírodních katastrof. Organizace jako OSN, Červený kříž nebo Světová banka rozvoj takové umělé inteligence aktivně podporují. Po analýze dostupných komplexních faktorů by AI neměla mít problém odhadnout nástup hladomoru nebo i brzké masové migrace z regionu.

bitcoin_skoleni

Další typ umělé inteligence zase může záchranářům, hasičům, vojákům a dalším pomoci se zorientovat po přírodních katastrofách a snáze identifikovat, kde budou nejvíce užiteční.

Využití umělé inteligence a strojového učení pro přesné analýzy založené na komplexních informacích je jedním z nejlogičtějších možností užití nových technologií. V současnosti už se takové aktivně vyvíjí, u vědeckých studií je populárnější už snad jen medicínská informatika.