Vědci z DTU Health Technology ve spojení s dánskou nemocnicí Ringshospitalet vyvinuli model strojového učení, který dokáže předpovídat vedlejší účinky spojované s chemoterapií na základě předchozích dat a zdravotního stavu pacienta.
Častou komplikací u chemoterapie je v případě přežití pacienta kupříkladu nefrotoxicita, která pomalu poškozuje ledviny a může vyústit ve velké zdravotní problémy.
Doktoři mají často problém přesně určit, kdo bude postižen jakými vedlejšími účinky a proč; dobře vytrénovaný model strojového učení založený na velkém množství předchozích datasetů v tomto může doktorům dobře pomoci. Algoritmy tak prohlubují spolupráci mezi člověkem a strojem.
Zdravotnická informatika je na výrazném vzestupu po celém světě a aktivní jsou i startupy v Evropě, což je pro ekonomiku starého kontinentu důležité.
Dánská Ringshopitalet je ideální v rámci výběru dat pro trénink algoritmu, protože Dánsko má dlouhodobě velmi kvalitní a podrobné údaje o pacientech a jejich léčbě.
Algoritmus hodnotí rizika spojená s chemoterapií procentuálně; možnost neblahých vedlejších účinků ovlivňují také geny jedince a jeho náchylnost. Nejlepší je algoritmus u pacientů s nízkým rizikem, tam byla spolehlivost kolem 92 %; u těch s vysokým však pouze 67 %, což je poměrně málo. Tento algoritmus se zabýval konkrétně nefrotoxicitou.