AI systém dokáže zlepšit léčbu cukrovky a zefektivnit údržbu leteckých motorů

25. 3. 2019

Sdílet

 Autor: © Pixabay
Algoritmy umělé inteligence mají občas dosti zvláštní užití: obzvláště, pokud dokáží zlepšit situaci ve dvou zcela nesouvisejících oborech: detekci a léčbu cukrovky a údržbu či opravu leteckých motorů.

Umělá inteligence v jedné ze svých mnoha velmi širokých a nejednoznačných definic může být také algoritmem, který se učí, analyzuje a sám sebe vykonává. Obvykle je umělá inteligence vysoce specializovaná – zaprvé ještě žádná obecná umělá inteligence neexistuje a zadruhé není jednoduché ji naprogramovat tak, aby zvládla vícero úkolů, z podstaty věci to není ani praktické, ani, z hlediska času, výnosné. Realita je to sci-fi filmů poněkud odlišná.

Zatím.

 

Motor nebo cukrovka, není to jedno?

Nový systém vyvinutý australskou Queenslandskou univerzitou se v tomto ohledu neliší. Umělá slinivka, kterou vědci vyvinuli, dokáže doporučit ideální dávky inzulinu pro pacienta a držet úroveň glukózy v krvi na správné hodnotě. Protože má obrovské množství vstupních dat, dokáže být algoritmus řízený strojovým učením extrémně přesný.

Léčba diabetu má řadu vedlejších účinků, AI je má pomoci minimalizovat, alespoň některé, a umožnit přesnější léčbu. Jinými slovy: algoritmus má vypočítat zcela přesnou dávku inzulinu a zajistit, aby pacient nedostal ani příliš velké, ani příliš malé množství, což obojí může negativně ovlivnit jeho zdraví.

Překvapivě však jde tento velmi specifický AI systém využít i jinak. Vědci jej zkusili aplikovat na turbíny letadel a související systémy – i v tomto případě totiž algoritmus analyzuje velké množství dat, a i zde vlastně počítá co nejpřesnější úroveň; v tomto případě degradace motoru.

bitcoin_skoleni

A fungovalo to.

Je velmi zajímavé, že v obou případech je algoritmus velmi podobný; samozřejmě ovšem nikoli stejný. Doktor Ingo Jahn, vedoucí týmu vědců z Queenslandské univerzity, k tomu řekl: „jsme schopni využít průlomovou AI technologii k predikci degradace součástí motorů letadel a naplánovat údržbu efektivněji. Umožňuje nám to zlepšit výpočetní modely motorů tak, jako kdyby byly organické – a AI dokáže přesně vysvětlit, co se uvnitř motoru děje.“