Microsoft oznámil své plány na koupi divize Nokie s názvem Zařízení a Služby za téměř 5,5 miliardy euro v září minulého roku. Obchod, v rámci něhož pod Microsoft přejdou i hodnotné patenty finské společnosti, měl být podle očekávání analytiků uzavřen v prvním čtvrtletí tohoto roku. Nokia včera uvedla, že transakce byla již posvěcena Evropskou komisí i americkým Ministerstvem spravedlnosti a obě společnosti v transakci stále úspěšně pokračují.
„V procesu získávání oprávnění od regulátorů jsme blízko finální fáze – doposud jsme obdrželi povolení na patnácti trzích na pěti kontinentech,“ napsal hlavní právník Microsoftu Brad Smith na oficiální blog při příležitosti oznámení odložení konce transakce. Mluvčí Nokie v Indii odmítla jmenovat země, kde Microsoft a Nokia stále čekají na povolení. Podle neoficiálních informací se však čeká především na povolení v Číně. Společnosti Google a Samsung Electronics podle agentury Reuters čínského regulátora požádaly, aby se ujistil, že transakce mezi Nokií a Microsoftem nepovede k vyšším licenčním poplatkům. „Zpoždění je špatným znamením. Jednání s úřady trvají již poměrně dlouho a nyní potřebují ještě více času,“ uvedl analytik společnosti Nordea Markets Sami Sarkamies. Kvůli zpoždění celé transakce bude podle Sarkamiese také odložena plánovaná restrukturalizace uvnitř Nokie.
Komise pro hospodářskou soutěž v Indii transakci odsouhlasila v říjnu minulého roku, když dospěla k závěru, že je nepravděpodobné, aby obě společnosti měly na soutěžní prostředí v zemi znatelný vliv. Provoz v továrně Nokie ve městě Čennaj na jihu Indie však byl indickými úřady pozastaven kvůli rozporům ohledně daní. Nokie čelí obvinění, že ve státě Tamilnádu, v němž je továrna umístěna, neplatila u telefonů zde vyrobených daň z přidané hodnoty.
Spor se nyní nachází u Nejvyššího soudu, kde se Nokia brání tvrzením, že daň byla u telefonů vyvezených do zahraničí zaplacena. Smith na blogu uvedl, že prodleva v uzavření transakce nemá s daňovými problémy v Indii co dočinění a nedotkne se transakce ani fyzicky. Továrna v Čennaji pod Microsoft nepřejde do té doby, než bude problém vyřešen, a bude pro americký gigant pracovat na bázi subdodávek. Microsoft na konci minulého roku uvedl, že bude žádat povolení antimonopolních úřadů především v EU, USA, Číně, Indii, Brazílii, Rusku a Kanadě.