AMD: 12jádrové Opterony největším výkonnostním posunem v historii

13. 11. 2009

Sdílet

Společnost AMD poodhalila informace o své chystané sérii Opteronů řady 6100, které budou disponovat 12 jádry a dalších modelech připravovaných procesorů.

Uvedení serverových čipů s kódovým označením Magny Cours je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku, přičemž Pat Palta, vice prezident a generální manažer serverové divize AMD, tvrdí, že se bude jednat o největší výkonnostní skok v historii řady Opteron. Alespoň tak vyznívala jeho prezentace na Analyst Day společnosti AMD, který se uskutečnil ve středu.

12jádrové Opterony budou určené primárně pro dvou- a čtyřpaticové servery a budou používat paměti typu DDR3. Tyto procesory mají být součástí serverové platformy Maranello a budou spadat do řady 6100. Kromě dvanáctijádrových verzí budou k dispozici i osmijádrové modely, přičemž všechny budou vyráběny 45nm procesem společností GlobalFoundries.

AMD také chystá uvedení nových Opteronů s kódovým označením Lisabon pro jedno- a dvoupaticové systémy, které budou disponovat čtyřmi či šesti jádry a budou spadat do řady 4100. Tyto procesory mají být určené pro platformy San Marino a Adelaide, které jsou designované pro nízkou spotřebu energie a dostupné budou během druhého čtvrtletí roku 2010.

V roce 2011 pak hodlá AMD nabídnout již 32nm nástupce čipů Magny Cours, které budou disponovat 12 a 16 jádry a budou postaveny na mikroarchitektuře Bulldozer. 32nm následovníkem procesorů s označením Lisabon se mají stát šesti- a osmijádrové modely Valencia, které také budou vycházet z mikroarchitektury Bulldozer. V první polovině roku 2011 pak mají na trh dorazit i desktopové a laptopové čipy Fusion, které budou kombinovat CPU a GPU s podporou DirectX 11. Ty se připravují už několik let a AMD se v nich chce zaměřit na vyšší výkon při nižší spotřebě a počítá také s jejich výrobou 32nm procesem.

AMD se chce soustředit primárně na dvoupaticové systémy, které zahrnují zhruba tři čtvrtiny serverového trhu, zatímco jednopaticové servery mají podíl asi 20 % a čtyř- a osmipaticové pak zbývajících 5 %.