„Uvolnění prvních vzorků je předzvěstí konečné fáze vývoje čipové rodiny Fusion, k jejímuž uvolnění by mělo dojít v roce 2011“ uvedl Nigel Dessau, marketingový ředitel společnosti Advanced Micro Devices (AMD). Grafické schopnosti integrované do CPU mají podle Dessaua přinést multimediální schopnosti srovnatelné s těmi na osobních počítačích se samostatnými grafickými kartami. „Význam vizuálního zážitku - ať už hrajete hry nebo sledujete video - jen a jen poroste“ dodává.
Vzorky by měly přerušit četné spekulace o oficiálním datu vydání čipů Fusion, které bylo již několikrát odloženo kvůli technickým problémům. Rovněž jde o velký krok vpřed pro AMD a také vyvrcholení vize čipových návrhářů, kteří v něco podobného doufali poté, co AMD v roce 2007 za 5,4 miliard dolarů získala grafickou společnost ATI.
Právě od roku 2007 začali v AMD „bojovat“ s integrací operací ATI a pokoušeli se spojit grafické a CPU schopnosti do jednoho čipu. Společnost do čipů Fusion investovala miliardy dolarů a teprve během loňského roku stanovila jako přibližné datum pro jejich uvolnění období na mezi roky 2009 a 2011.
Mezitím se do čela tohoto čipového pelotonu dostal Intel, když přišel s integrací grafického procesoru a CPU do jednoho čipového celku v rámci své nadcházející čipové řady pro laptopy a stolní počítače. Ty půjdou do výroby koncem tohoto roku a Intel je hodlá vyrábět pomocí 32nm výrobní procesu.
Jak uvádí AMD ve svém produktovém plánu, jeden čip řady Fusion, kódově označený jako Llano, bude zaměřen pro běžné notebooky a stolní počítače a bude zahrnovat čtyři jádra a 4 MB vyrovnávací paměti. Další čip, Ontario, je pak určen na ultrapřenosné notebooky a nabídne dvě jádra s 1 MB cache.
Stejně jako Intel, i AMD nakonec bude své čipy vyrábět pomocí 32nm technologie. Původně sice počítala s 45nm výrobním procesem, ovšem v 32nm podle svých slov vidí lepší úsporu energie a také jisté výkonnostní výhody.