Německý deník Der Spiegel přišel v tomto týdnu s další zprávou odhalující praktiky americké Národní bezpečnostní agentury. Tentokrát přinesl informaci o programu nazvaném DROPOUT JEEP, který prý NSA používala či stále používá k získání přístupu do velkého množství výpočetních zařízení, mimo jiné i do iPhonů.
Apple se nyní připojil k prohlášením jiných technologických gigantů, jako jsou Google nebo Cisco, a výslovně popřel, že by agentuře při nabourání uživatelských zařízení nějak pomáhal.
Der Spiegel ve své zprávě vychází z dokumentu pocházejícího z roku 2008. NSA v něm o programu používaném k nabourání zařízení hovoří jako o softwarovém implantátu, který ji umožňuje z iPhonu stáhnout jakákoliv uživatelská data nebo použít mikrofon a fotoaparát telefonu.
Není jasné, jestli německý deník tento dokument získal opět od Edwarda Snowdena. Je však zřejmé, že pro Apple se článek objevil v tu nejméně vhodnou dobu. Applu se totiž podařilo uzavřít obchodní partnerství s čínským operátorem China Mobile, díky kterému společnost konečně získá přístup na trh s obrovským množstvím potenciálních zákazníků. Jakýkoliv náznak toho, že jsou iPhony sledovány americkou vládou, se tak Applu v tuto chvíli opravdu nehodí.
NSA se v dokumentu, ze kterého cituje Der Spiegel, chvástá 100% úspěšností svého programu při infiltraci do zařízení s operačním systémem iOS. Podle bezpečnostního výzkumníka a zároveň autora článku Jacoba Appelbauma se tak nabízejí dvě možnosti: Buď NSA disponuje obrovským množstvím nástrojů, díky kterým se do produktů Applu dostává, nebo mu v tom pomáhá samotný Apple.
V uniklém dokumentu se o konkrétních praktikách nic nepíše. Druhou možnost zase Apple vehementně popírá. Společnost prý s NSA nikdy nespolupracovala na vytváření zadních vrátek do žádného ze svých produktů. V podobném duchu se dříve vyjádřilo i Cisco, jehož produkty se rovněž objevily na seznamu zneužitých zařízení.