Apple opouští projekt Reality. Alespoň pokud jde o jméno využívané pro vývoj operačního systému pohánějícího brýle pro smíšenou realitu.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Původně se čekalo, že Apple nový systém pojmenuje RealityOS, dle Marka Gurmana z magazínu Bloomberg však od tohoto označení upustil a upřednostnil akronym xrOS, z něhož je více zjevné, že jde o systém pro eXtended Reality, tedy rozšířenou realitu. To také více odráží vizi Applu vyvinout platformu přinášející uživatelům fundamentálně transformativní hodnotu a zároveň nástroje pro vytváření vlastních virtuálních prostředí.
Gurman své tvrzení podporuje řadou patentových žádostí podaných na klíčových světových trzích, v nichž jsou popsány i headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Taková zařízení by měla být prý celkem tři, přičemž první z nich bude přímou konkurencí headsetu Meta Quest pro.
Z toho plyne odhad, že dočkat bychom se takového zařízení měli někdy v příštím roce. Nakonec, Apple jej vyvíjí už několik let. Orientace v Mapách by měla být díky speciálním brýlím ještě lepší, stejně tak simultánní překlad či funkce pro detekci dveří, která může změnit životy nevidomým. Součástí by však mělo být i zobrazování důležitých notifikací či obecné mapování vnitřních prostorů.
A co mohou takové brýle přinést firmám? No, můj názor je, že jste-li podnik zajímající se o využití rozšířené reality v provozu či například pro školení, nebude třeba spěchat hned s první verzí platformy.
Předpokládá se, že cena prvních modelů se bude pohybovat kolem 3000 dolarů, takže mezi prvními zájemci budou podniky s chutí experimentovat, skalní příznivci Applu či ti, kteří mohou mít z technologie prospěch už v rané fázi vývoje; čistě odhadem, podobná zařízení se mohou brzy stát zásadními pro jednoho ze sedmi lidí na planetě žijících s nějakým typem postižení.
Že v první fázi nebudou zásadní pro firmy neznamená, že se pro ně nestanou důležitými v budoucnu. Jak rychle jejich význam poroste, může naznačit i typ API, který by mohl Apple představit už na WWDC 2023. Pokud umožní snazší integraci některých stávajících aplikací, mohly by firmy na nové headsety začít přecházet dřív.
Zároveň lze předpokládat, že v první fázi rozšíření xrOS do podnikového prostředí bude převládat využití pro kolaborativní aplikace, školení či například virtuální prohlídky čili nemusí nás překvapit, jestliže se mezi prvními, které si je osvojí, objeví firmy jako Airbnb, IKEA či ty ze zábavního průmyslu. Ty pak můžou naznačit, jaký potenciál xrOS vlastně má.
V každém případě, vedete-li firmu, možná je načase se začít zajímat, jaká vylepšení vám mohou současné hračky Applu přinést a jak mohou přispět k propojování vašich zákazníků i zákazníků a zefektivnit stávající pracovní procesy.
Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.
Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.
Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.
O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.