Informace o partnerství byla ohlášena v úterý s tím, že cílem je zákazníkům nabídnout 28nm mobilní čipy vycházející z designu Armu a vyráběné v GlobalFoundries, kterou vlastní společnost ATIC (Advanced Technology Investment Company) z arabského emirátu Abu Dhabi.
Spolupráce má podle slov CEO Armu Warrena Easta pomoci v akceleraci adopce čipů vyráběných 28nm výrobním procesem, přičemž v současnosti Arm licencoval dalším výrobcům jen design čipů s jádrem Cortex-A9, které počítá s 32nm technologií výroby. První přístroje s 32nm procesory by se pak mohly na trhu objevit již začátkem příštího roku.
GlobalFoundries pak bude jedním z prvních výrobců, který bude s Armem spolupracovat na výrobě čipů 28nm procesem a jedním z cílů bude i design tzv. systémů na čipu (SoC), integrujících více komponent v jednom pouzdře. Podobnou cestu zvolil i Intel u svých nových Atomů s kódovým označením Pineview. V současnosti na vývoji SoC čipů spolupracuje Arm s takovými výrobci, jako je Qualcomm a Texas Instruments. Mezi další partnery Armu pak patří třeba firmy Freescale, Samsung nebo IBM.
V současnosti je největším klientem společnosti GlobalFoundries logicky firma AMD, pro niž se zde vyrábějí 45nm mobilní i desktopové procesory, nicméně již od začátku se uvažovalo, že by GlobalFoundries mohla spolupracovat i s jinými firmami. Jasin Gorss, mluvčí GlobalFoundries označuje 28nm technologii jako drobné vylepšení 32nm procesu (a ne tedy o regulérní skok o jeden stupeň, kterým bude až 22nm technologie), ale i přesto přinese čipům vítané úspory energie a možnost lepšího výkonu. Detailní testy pro výrobce budou k dispozici.
Uplatnění by tyto 28nm čipy měly najít v smartphonech, čtečkách elektronických knih či v netboocích. Posledním hitem je pak využití čipů Arm i v běžných noteboocích v pozici druhého procesoru. Detaily najdete v článku Čipy ARM našly nové využití v noteboocích.