Autorskoprávní ochrana API

23. 4. 2024

Sdílet

API Autor: Cisco
API
Jedním z právních aspektů interoperability softwaru je autorskoprávní ochrana rozhraní pro programování aplikací. Nejdřív si problematiku představíme na dlouholetém sporu mezi Googlem a Oraclem a pak se podíváme na to, jak by se k ochraně API mohla stavět česká doktrína.

Předpokládám, že čtenářům nemusím pojem API blíže vysvětlovat. Pro jistotu ve zkratce uvedu, že jde o rozhraní umožňující komunikaci mezi dvěma různými aplikacemi. Pravděpodobně nejčastější využití API spočívá v tom, že vývojář jedné aplikace chce nějakým způsobem využít výstup jiné, nezávislé aplikace.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Za tímto účelem API poskytuje soubor již připravených programových funkcí a procedur, které lze v rámci programování využívat. Místo vytváření celé funkčnosti od základu si programátor může tyto předdefinované bloky pouze „zavolat“ pro dosažení požadovaného efektu ve svém kódu. To umožňuje programátorům implementovat komplexní výpočetní operace do svých aplikací bez nutnosti samostatného programování každého detailu.

Tyto předdefinované funkce se nazývají metody a jsou dále organizovány do tříd. Každá třída obsahuje deklarující kód, který určuje, co třída a její metody dělají a jaké informace přijímají nebo vracejí. Implementační kód pak obsahuje konkrétní instrukce, jak tyto úlohy vykonat. Tímto je tvořena celková struktura API.

V Česku dosud neřešenou otázkou zůstává, do jaké míry je API chráněno. Je chráněno jako celek ve prospěch jeho tvůrce? Jsou chráněné pouze některé části a další mohou být libovolně užívány?

Google vs. Oracle

Podobné otázky řešil i americký nejvyšší soud ve sporu mezi společnostmi Google a Oracle (právní nástupce Sun Microsystems), který v této věci finálně rozhodl v dubnu roku 2021 po více než desetiletém soudním sporu.

ICTS24

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Sun Microsystems, která byla později převzata společností Oracle, uvedla v roce 1995 na trh programovací jazyk Java. Ten získal popularitu mezi vývojáři díky své schopnosti interoperability napříč různými operačními systémy a možnosti vytvářet odvozená díla, ačkoli pro komerční využití bylo nutné získat speciální licenci.

Google, který od roku 2005 zastřešoval vývoj Androidu, se snažil zvýšit přitažlivost pro vývojáře tím, že do zdrojového kódu Androidu integroval knihovny Javy. Toto rozhodnutí umožnilo vývojářům využívat jejich znalosti Javy při vývoji aplikací pro Android místo toho, aby se museli učit nový programovací jazyk. V konečném důsledku Google vytvořil vlastní verzi Javy s téměř identickými knihovnami.