Test hodnotil a porovnával výkonnost deseti řešení kybernetické bezpečnosti koncových bodů včetně Bitdefender GravityZone Business Security Enterprise.
Efektivita
Zpráva EPR je ambiciózní, komplexní hodnocení, které odráží každodenní realitu případů použití v podnikové sféře, a spojuje schopnosti prevence i detekce do jediného hodnocení.
V testu bylo celkem spuštěno padesát scénářů proti každému bezpečnostnímu řešení a výsledky byly vyhodnoceny v kontextu celého řetězce útoku. Dodavatelé řešení předem nevěděli, kdy přesně test nastane, a neznali žádné další podrobnosti o útocích, stejně jako je tomu v reálném provozu.
Zpráva EPR rozlišuje mezi aktivní reakcí (akci je zabráněno) a pasivní reakcí (akce je zjištěna a nahlášena, ale vyžaduje lidskou interakci). Útok postupoval třemi různými fázemi a prevence a detekce se měří pro každou z nich zvlášť:
- Fáze 1 (kompromitace a opěrný bod) – počáteční přístup, provedení, perzistence
- Fáze 2 (interní šíření) – zvýšení oprávnění, vyhnutí se obraně, přístup k pověření, objevování, laterální pohyb
- Fáze 3 (napadení infrastruktury) – shromažďování, řízení a kontrola, exfiltrace, působení
Úspěšná prevence zastaví tok útoku, čímž se hrozba eliminuje. Úspěšná detekce sníží penalizaci, ale nezastaví postup útoku do další fáze.
Cílem je zablokovat útok dříve, než se dostane do třetí, tedy konečné fáze, kdy útočníci začnou naplňovat svůj hlavní cíl. Pokud prevence a detekce v této závěrečné fázi selžou, útočníci dosáhli narušení bezpečnosti, aniž byli odhaleni. V letošním roce se polovině zúčastněných dodavatelů nepodařilo narušení bezpečnosti zabránit a rozhodli se zůstat v anonymitě a ve zprávě EPR nejsou zmíněni.
Řešení Bitdefender dosáhlo kumulativní míry aktivní odezvy 100 % a zabránilo narušení bezpečnosti ve všech testovaných scénářích!
Měření falešně pozitivních výsledků, ROI a TCO
Spojení prevence a detekce do jedné hodnoticí zprávy je jedním z jedinečných rysů tohoto testování. Problémem tohoto přístupu je, že dodavatelé mohou konfigurovat řešení pro agresivní ochranu, čímž uměle zlepšují hodnocení prevence, ale také generují mnoho šumu a falešných poplachů.
Důležitými kritérii pro hodnocení zabezpečení koncových bodů jsou přesnost, možnost akce a detekce falešných poplachů. Vysoký počet falešných výstrah má dopad na různé části organizace, od koncových uživatelů (zabezpečení by nemělo omezovat produktivitu) přes obchodní oddělení (zvýšení TCO/ROI) až po samotný bezpečnostní tým (přepracovaný tým).
Zpráva EPR se tímto problémem zabývá tak, že obsahuje údaje o provozní přesnosti a nákladech na zpoždění pracovních postupů. Provozní přesnost simuluje typickou činnost uživatele (otevírání souborů, prohlížení) a zároveň sleduje, zda řešení zabezpečení koncových bodů ovlivňuje produktivitu (falešné poplachy). Měření zpoždění pracovního procesu přidává sankce za používání sandboxového zařízení. Řešení Bitdefender mělo nízký dopad na provoz a bylo jediným dodavatelem bez penalizace nákladů v oblasti provozní přesnosti. Ve všech testovaných scénářích dosáhl produkt Bitdefender nulových falešných poplachů.
Informace z testování účinnosti se ve zpravě kombinují s údaji o nákladech na produkt a o jeho přesnosti, aby bylo možné vypočítat celkové náklady na vlastnictví. Řešení Bitdefender získalo certifikaci Strategic Leader díky velmi vysoké návratnosti investic a nízkým celkovým nákladům na vlastnictví.
Akceschopnost
Zpráva EPR obsahuje kvantifikovatelné údaje, jako jsou falešně pozitivní výsledky, ale existují i subjektivnější prvky, které zvyšují efektivitu a akceschopnost bezpečnostních týmů.
V EPR reportu AV-Comparatives uvedla o platformě Bitdefender následující: „Je třeba poznamenat, že produkt má velmi dobré korelační schopnosti a vizualizaci včetně časové osy popisující šíření hrozeb. Například když byly některé útoky zjištěny v pozdější fázi, produkt je vystopoval až k jejich původu a poskytl velmi podrobné informace.“
Řešení Bitdefender pro detekci a reakci (Bitdefender GravityZone XDR)bylo navrženo jako nativní řešení XDR. Jde o řešení, které má hotovou integraci s dalšími zdroji telemetrie (síť, AD, AWS, o365 atd.), což usnadňuje nasazení s kratší dobou návratnosti investice. Jednou z výhod nativního XDR je lepší přesnost, což se potvrdilo nulovým počtem falešně pozitivních výsledků v testech.
Jednou z nejdůležitějších funkcí je poradce pro incidenty – přehled, který na jedné stránce shrnuje nejdůležitější informace o incidentu. Incident Advisor koreluje data z různých zdrojů a prezentuje je ve formátu, který minimalizuje čas potřebný k vyšetřování a reakci. Zahrnuje informace o tom, co se stalo, kdo byl zasažen, jak k incidentu došlo, a obsahuje doporučená opatření. Pro další vyšetřování je k dispozici rozšířená analýza kořenových příčin včetně vizualizace řetězce příčin incidentu, která umožňuje bezpečnostnímu analytikovi přerušit jej ještě předtím, než se plně rozvine.
Incident Advisor porovnává stovky událostí a poskytuje všechny klíčové informace na jediné stránce.
V průběhu vyšetřování Bitdefender řešení nabízí doporučení a řízené i automatizované reakce. V závislosti na nasazených senzorech jsou k dispozici různé kategorie akcí, což usnadňuje identifikaci akcí, které může použít i juniorský analytik.
Závěr
Nezávislé testování s přesně definovanou metodikou nabízí neocenitelné informace o schopnostech předních dodavatelů kybernetické bezpečnosti, které umožňuje rozhodování na základě informací. Kybernetická bezpečnost je hra na kočku a myš, obě strany neustále inovují a zdokonalují nástroje a techniky a dodavatelé bezpečnostních řešení musejí prokázat, že jejich řešení jsou účinná, přesná a poskytují konzistentní výsledky. Bitdefender to dokazuje dlouhodobě a opakovaně.