AWS Cloud Day Prague 2024: Inovace v AI a cloudová transformace mění českou a slovenskou technologickou scénu

18. 11. 2024

Sdílet

 Autor: AWS
Na letošní konferenci AWS Cloud Day Prague, konané 23. října 2024 v O2 Universum, se sešli přední odborníci na cloudové technologie, aby diskutovali o nejnovějších trendech a inovacích v oblasti umělé inteligence a digitální transformace. Mezi klíčová témata patřila generativní AI, pokročilé strategie cloudové transformace a otázky bezpečnosti a compliance.

Moneta Money Bank oznámila svůj strategický záměr urychlit přechod na cloudovou platformu AWS s cílem posílit analytické schopnosti banky a využít potenciál umělé inteligence. 

Do cloudu jsme již přesunuli více než polovinu našich aplikací a směřujeme k tomu, aby všechny klíčové aplikace běžely na platformě AWS,“ uvedla Klára Starková, provozní ředitelka Monety. Tento krok umožní bance využívat pokročilé AI nástroje k personalizaci služeb a zlepšování klientské zkušenosti.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Společnost Resistant AI představila svá řešení pro detekci finanční kriminality, která využívají umělou inteligenci a služby AWS SageMaker. 

S pomocí AWS SageMaker zefektivňujeme náš proces strojového učení, od trénování modelů po jejich nasazení, čímž zajišťujeme bezpečnost a transparentnost, kterou naši klienti vyžadují,“ sdělila Lucie Rehák Novotná, Lead AML & Fraud Solution Engineer. Hlavními produkty jsou systémy na detekci padělaných dokumentů a transakční monitoring, které zvyšují přesnost a snižují počet falešně pozitivních výsledků. 

Přidejte si magazín Computerworld mezi své oblíbené zdroje na Google News.

Kromě SageMakeru využívá Resistant AI také AWS CloudWatch pro monitorování systémů v reálném čase a AWS Lambda pro automatizaci backendových úkolů, čímž zvyšuje efektivitu a odolnost svých AI modelů. Tato silná kombinace služeb AWS umožňuje Resistant AI uspokojit rostoucí poptávku po rychlejší, bezpečnější a přesnější detekci finančních zločinů.

Slovenští vědci ve spolupráci s AWS vyvíjejí umělou inteligenci, která rozumí slovenštině lépe než kdy dřív

Kempelenův institut inteligentních technologií (KInIT) úspěšně spustil iniciativu SlovakLLM, zaměřenou na zlepšení výkonu velkých jazykových modelů (LLM) pro slovenštinu. Díky spolupráci s Amazon Web Services (AWS) se vědcům podařilo vytvořit prototypy LLM speciálně upravené pro slovenský jazyk. Cílem iniciativy je snížit jazykovou bariéru a umožnit slovenským firmám a výzkumníkům využívat nejmodernější technologie umělé inteligence.

 „Generativní AI revolučně mění způsob, jakým interagujeme s technologiemi, ale ne každá země může ze současných LLM těžit stejně,“ uvedl Martin Tamajka z KInIT. S podporou AWS plánuje institut vytvořit nástroj pro přizpůsobení modelů specifickým potřebám slovenského jazyka, což může přinést nové možnosti pro akademické i průmyslové využití.

Jak se efektivně chránit v digitálním prostředí?
Jak se efektivně chránit v digitálním prostředí?
0:00/

Tento projekt demonstruje potenciál cloud computingu a AI služeb AWS při prosazování inovací a inkluzivního přístupu během vývoje přelomových technologií,“ shrnul Tibor Kolejak, výkonný ředitel AWS pro ČR a Slovensko.

Během Cloud Day Prague bylo také oznámeno rozšíření služby Amazon Transcribe o podporu češtiny a slovenštiny. Tato plně spravovaná služba automatického rozpoznávání řeči nyní umožňuje vývojářům integrovat přesný přepis mluveného slova v těchto jazycích do svých aplikací.

Jsme potěšeni, že můžeme nabídnout výhody streamovaného přepisu vývojářům a zákazníkům používajícím český a slovenský jazyk,“ uvedl Tibor Kolejak. Tato inovace otevírá nové možnosti pro média, maloobchod, kontaktní centra a další odvětví, která mohou nyní snadno integrovat živý přepis řeči na text do svých aplikací, což jim umožní získat cenné poznatky z dat a vylepšit uživatelskou zkušenost.

Cloudové technologie jsou zásadní pro celou evropskou ekonomiku 

Konference se účastnila také Tanuja Randery, viceprezidentka a generální ředitelka AWS pro Evropu, Střední východ a Afriku. Zdůraznila především význam umělé inteligence a cloudových technologií pro evropskou ekonomiku. 

Rozeznáte fotografii od obrázku vytvořeného umělou inteligencí? Přečtěte si také:

Rozeznáte fotografii od obrázku vytvořeného umělou inteligencí?

Nacházíme se v éře, která je možná ještě fascinující než samotný vznik internetu a cloudu. Dopad, jaký mohou AI a strojové učení mít na evropské hospodářství, je neuvěřitelný,“ řekla na pražském Cloud Day mimo jiné Randery.

bitcoin_skoleni

Konference AWS Cloud Day Prague 2024 znovu zdůraznila rostoucí význam cloudových technologií a umělé inteligence nejen v České republice a na Slovensku, ale také v širším globálním kontextu. Jasně vyplynula také potřeba nepřetržité inovace a schopnosti pružně reagovat na dynamické změny technologického prostředí.

Magazín Computerworld byl mediálním partnerem akce.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.