Tyto DDoS služby dostávají zaplaceno za přehlcení webových stránek nebo jiných internetových systémů požadavky, čímž je shodí a dočasně k nim znemožní přistupovat; objednavatel služby nemusí dělat prakticky nic, nepotřebuje tedy více než základní znalost práce s počítačem a dostatek financí.
Kromě 34 zadržených se jednotlivé bezpečnostní složky zúčastněných států zaměřily na dalších 101 jednotlivců, jež vyslechly a varovaly před nelegální činností. Mnohým z podezřelých nebylo ani 20 let, stojí v prohlášení Europolu.
Většina zákazníků DDoS služeb je využívá k drsnějším vtípkům, často v prostředí online her; například zahltí IP adresu hráče-protivníka a odpojí ho tak ze hry.
DDoS útoky však lze snadno využít k mnohem horším činnostem – hackeři je již využili například ke shození služeb online podniků jako součást vydírání.
V extrémních případech lze pomocí DDoS útoky přerušit internetového spojení napříč státy, jako se to stalo během „bombardování“ DNS poskytovatele Dyn, které zpomalilo nebo úplně znemožnilo přístup k mnoha oblíbeným webovým stránkám ve Spojených státech.
Externí DDoS služby navíc umožňují útočit i naprostým amatérům, což rozhodně celkové situaci nepomáhá. Bezpečnostní firma Imperva odhaduje, že procento DDoS útoků fungujících prostřednictvím těchto služeb vzrostlo na celých 93 %.
Jedna ze služeb, na které se bezpečnostní složky zaměřily, byla Netspoof, vyplývá z vyjádření britské National Crime Agency. Nabízela „předplatné balíčky“ od pouhých 5 dolarů až po 480 dolarů. Někteří zákazníci dle informací agentury zaplatili přes 10 000 dolarů za zprostředkování stovek útoků.
„Oběti zahrnují poskytovatele herních služeb, vládní úřady, internetové hostingové služby, školy a univerzity,“ píše agentura.
V rámci zátahu FBI zadržela šestadvacetiletého muže z Kalifornie jménem Sean Sharma, podezřívají jej ze zakoupení externích DDoS služeb. Je obviněn z útoků proti nejmenované chatovací službě ze San Francisca. Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 10 let vězení, píše v prohlášení FBI.
Není jasné, kolik DDoS služeb bylo během zásahu přerušeno, vyšetřování však kromě Velké Británie a Spojených států probíhalo také v Austrálii a dále ve Francii, Španělsku a dalších Evropských zemích. Česká republika zmíněna není, z nejbližších zemí se zátahu účastnily bezpečnostní složky Maďarska.