BenQ má však i vlastní výzkum, pozornost si zasluhuje snaha použít světelných diod (LED - light emitting diode) k podsvícení stolních LCD displejů se zaměřením na 19“ a 21“ modely. Praktickému využití zatím brání přílišná křehkost takto konstruovaných monitorů a vysoká cena, podobný problém řeší i jiné společnosti snažící se o LED podsvícení (NEC, Samsung).
Použití světelných diod výrazně zvyšuje kvalitu barev LCD televizorů (barevnou sytost), ovšem také jejich cenu. Podle předpokladů BenQ se začnou LCD TV s LED ve větším množství prodávat během roku 2008. Dnes si je kupují jen zvláště bohatí a nároční zákazníci, zájem o ně je například v Japonsku.
Podsvícení je v LCD displejích nutností, protože samotné barevné „krystaly“ světlo nevydávají. Většina takových obrazovek využívá zářivkové lampy (cathode fluorescent lamp – CCFL), hlavně protože je to mnohem levnější než LED (přibližně dvakrát až třikrát). Do LCD monitorů a televizí se montují lampy různé typu lamp, jejich výběr pak ovlivňuje maximální jas obrazovky.
Se světelnými diodami je to jako s mnoha jinými výrobky. Aby mohla klesnout jejich cena, je třeba jich vyrábět více pro dosažení úspor z rozsahu a také je potřeba investovat do výzkumu výroby s nižšími náklady. Jenže více se jich bude prodávat poté, co klesne cena. A jelikož to nelze učinit najednou, jdou výrobci LED krůček po krůčku, světlené diody si nalézají cestu do stále většího počtu výrobků, spousta jich je v automobilech, DVD a MP3 přehrávačích apod.
Společnost Asustek oznámila nové notebooky pro náročné zákazníky, kde budou LCD podsvíceny LED. U přenosných počítačů je to zvláště vhodné řešení, protože z nutnosti šetřit místem a regulovat spotřebu energie mají jejich obrazovky často nedostatečný jas a kontrast.
Ilustrační foto: www.pcautority.com.au, www.avmagazine.it
- - Alexandr Radecký