Bezdrátové nabíjení mobilních zařízení se stává realitou

5. 2. 2011

Sdílet

Co kdybyste mohli cestovat s jediným napájecím zařízením pro všechny přístroje? Kabely nechte doma, váš smartphone si dobijete i bez nich.

Podle výzkumné společnosti iSuppli budeme v blízké době svědky rychlého růstu na trhu s technologiemi pro bezdrátové nabíjení přístrojů. Analytici mu předpovídají až 65násobný růst během několika příštích let a odhadují, že již v roce 2014 se prodá více než 230 milionů elektronických zařízení se zabudovanou funkcí pro bezdrátové dobíjení. Jsou však takové odhady vůbec reálné a co je možné od nové technologie očekávat?

Dobíjení přístrojů připojením kabelu zdroje do elektrické sítě může být často velmi nepohodlné. Každý výrobce používá svůj vlastní konektor. Pokud tedy nejste zrovna příznivci jediné značky, obvykle se bez dalších kabelů neobejdete. Naštěstí stoupá počet společností, které se s tímto problémem rozhodly něco udělat. Jejich řešením je nahrazení tradičního způsobu za bezdrátové indukční nabíjení, které využívá magnetické a elektromagnetické energie. Na tomto principu pracuje například dobíjení mnoha elektrických zubních kartáčků.

Bezdrátově lze již dobíjet třeba chytrý telefon Palm Pre, který využívá schopností napájecího doku HP Touchstone. K Palmu se na počátkem letošního roku připojily také společnosti HTC a LG – obě na lednové konferenci Consumer Electronics Show představily své smartphony se zabudovanou podporou pro bezdrátové napájení. Možná využijí některého z bezdrátových nabíjecích adaptérů jako Energizer Qi, Powermat či Duracell MyGri. Systém nabíjení je totiž pro všechny zařízení stejný a v některých případech je možné nabíjet i několik přístrojů najednou.

Technologie má samozřejmě i své nevýhody. Tak především nejde o stoprocentně bezdrátovou záležitost, protože dobíjecí adaptér musí být připojený k síti. Některé adaptéry jsou zase objemnější než současné nabíječky, takže ve výsledku je jejich používání při cestování ještě více nepohodlné. Technologie bezdrátového nabíjení je nicméně stále na svém začátku a s tím, jak do ní bude investovat stále více výrobců, lze očekávat výrazný posun k lepšímu.

Velkým plusem celého projektu je také fakt, že na vývoj bezdrátové technologie dohlíží organizace Wireless Power Consortium, která se zároveň snaží o její standardizaci. Pracuje se proto na Open Inductive Charging standardu, pro který se spíše vžilo označení Qi. Právě ten má zajistit, že bezdrátové dobíjení bude u všech výrobců probíhat stejně. Standardizace je zkrátka důležitá pro dlouhodobější úspěch celého projektu. Kdo ví, možná se pak jednou dočkáme bezdrátových nabíječek přímo v hotelových pokojích.