Podle vyjádření amerického giganta bude Defender nově chránit také proti tzv. „scarewaru“, tedy softwaru, který se tváří jakožto „optimalizační“ software.
Tyto programy měly z Microsoftem vždy nejasný vztah. Ty tvrdí, že uživatelovo zařízení vyčistí od potenciálního spywaru a dalšího odpadu. „Ačkoli Microsoft neschvaluje využívají těchto nástrojů ve Windows, nevnímáme je jakožto nechtěné či škodlivé,“ napsala v roce 2016 společnost na svém blogu.
V té době začaly Windows blokovat optimalizační nebo čistící aplikace, které nespecifikovaly svou činnost; blokování mělo z části zajistit i to, aby uživatelé neutráceli peníze za něco, čemu nerozumí.
Microsoft nyní v blokování pokročil ještě dál. Optimalizační a čistící aplikace jako celek jsou v pořádku, ale jen pokud vysvětlí, co v systému dělají. Pokud však využívají „alarmující či nátlakové jednání, případně zavádějící obsah, aby vás dotlačily ke koupi dodatečných služeb nebo zbytečných akcí,“ budou dle Microsoftu zablokovány.
Dodatečnými důvody k zablokování jsou oznámení o krátkodobé placené nabídce, která brzy vyprší, nebo například tvrzení, že žádný jiný program objevenou chybu či virus atp. neodstraní.
„Ochrana zákazníků je naší nejvyšší prioritou,“ říká Barak Schein z týmu Windows Defender Security. „Připravujeme, expandujeme a aktualizujeme naše evaluační kritéria na základě uživatelské zpětné vazby, abychom dokázali reagovat na nejnovější vývoj v oblasti nevyžádaného softwaru a dalších hrozeb.“