Bližší pohled: Ubuntu 9.04 přináší jen drobné aktualizace

29. 4. 2009

Sdílet

Nejnovější verze open-source operačního systému Ubuntu se rozhodně nenese ve znamení velkých změn, přesto přináší několik drobnější aktualizací, které některé uživatele potěší a některé naopak zklame.

Ze systému Ubuntu se během několika málo let stala jedna z nejpopulárnějších linuxových distribucí pro desktopy (svou vlastní verzi nedávno dokonce představila i společnost Hewlett Packard), získal si pověst stabilního a snadno ovladatelného nástroje a výkonnou alternativou ke komerčním produktům.

Nejnovější vydání - verze 9.04, kódově pojmenovaná jako "Jaunty Jackalope" - v této tradici pokračuje a i když jde v podstatě o „udržovací vydání“, přináší přeci jen i řadu aktualizací.

Seznam aplikací dodávaných v jednom celku s operačním systémem zůstal z velké části nezměněn, u všech nástrojů jen došlo k jejich aktualizaci. Stalo se tak například i u kancelářské sady OpenOffice, jejíž třetí verze by měla uspokojit především ty uživatele, kteří po změně volali již v předchozí verzi Ubuntu. Vzhled nové verze zůstal stejný a i přes potíže s pomalým otevíráním přináší několik nových funkcí, včetně lepší kompatibility s Microsoft Office 2007.

Zakladatel Ubuntu Foundation, Mark Shuttleworth, upozorňuje, že větší změny ve vzhledu přijdou až s další verzí 9.10, jejíž uvolnění je naplánováno na říjen letošního roku a od které se mimo jiné očekává opuštění od tradičního, ale i kontroverzního, hnědého schématu. Ve verzi 9.04 došlo jen k několika menším nevýrazným změnám. Kromě nové bootovací a přihlašovací obrazovky a širší nabídky v galerii pozadí pro plochu se vylepšení s příchodem Gnome 2.26 dočkalo i uživatelské rozhraní. Nejde však o nic, co by mohlo překvapit uživatele předchozí verze.

Snad nejvýznamnější změnou v UI je tak nový desktopový oznamovací mechanismus. Aplikační zprávy - od změn v hlasitosti hudby až po upozornění vašeho IM klienta - se nyní objevují v černém pop-up boxu v horním rohu obrazovky. Tento systém je u Linuxu novinkou, podobná funkce se však již objevila i na platformách Windows a Mac OS X. Co by však některé uživatele mohlo obtěžovat, je nemožnost konfigurace tohoto boxu.

Nová verze Ubuntu si není jistá ani při vlastní instalaci. Třebaže již na pevném disku máte nainstalován jiný systém než Ubuntu, instalační průvodce vás klidně informuje o opaku a disk označí za „operačním systémem nedotčený.“ Během instalace systému jste pak vybídnuti k migraci uživatelských informací z disku Windows, který se přitom již dříve nepodařilo odhalit, ovšem při přihlašování nakonec zjistíte, že žádné údaje převedeny nebyly. Bezproblémová není ani podpora hardwaru, což je však typické pro Linux jako celek, a nebylo by fér házet všechnu vinu na vývojový tým Ubuntu.