FINANCE.czFINANCE.cz

BSA zavřela 18 tisíc pirátských aukcí

26. 3. 2009

Sdílet

Protipirátské organizaci Business Software Alliance (BSA) se loni podařilo po celém světě nechat zavřít 18 314 on-line aukcí, ve kterých uživatelé nabízeli k prodeji zhruba 45 tisíc nelegálních kopií softwaru v přibližné hodnotě půl miliardy korun.

BSA podle vlastního vyjádření rovněž úspěšně bojovala proti nelegálnímu šíření softwaru prostřednictvím sítí peer-to-peer (P2P) a dalších internetových kanálů. „Během šesti měsíců jsme po celém světě vydali 48 tisíc upozornění na BitTorrentové soubory s nelegálním softwarem, které sdílelo 633 tisíc lidí. Způsobená škoda podle znaleckých odhadů činila 11,5 miliardy korun,“ řekl tiskový mluvčí  BSA Jan Hlaváč.

 

I v Česku se množí počet podvodných nabídek zdánlivě legálního softwaru šířeného prostřednictvím internetu. Vyplývá to z analýzy dotazů zachycených prostřednictvím infolinky BSA 224 811 748. Nízká cena těchto nabídek u některých lidí vzbuzuje oprávněně nedůvěru: „Podezřele nízká cena či slevy jsou téměř vždy spolehlivým indikátorem nelegálního softwaru. Pirátské verze jsou nabízeny ke stažení za zlomek reálné ceny – mnohdy až o 80–90 procent nižší. Nízkou cenu vysvětlují piráti zanedbatelnými náklady na distribuci či speciální licenční politikou, kterou si dohodli s výrobci softwaru. To je samozřejmě lež, která má upokojit důvěřivé spotřebitele,“ uvedl Jan Hlaváč.

V Česku se nejvíce nelegálně stahuje nebo prodává software výrobců Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec. Podle poslední analýzy BSA Češi užívají 39 procent softwaru nelegálně.

BSA důvěřivce varuje: I pokud si uživatel pořídí pirátský software za úplatu, takto pořízený software není legální a není možné se vyhnout případné právní odpovědnosti. „Uživatel podstupuje stejná rizika jako protřelí piráti. To, jestli se uživatel stal obětí podvodu, či si stáhl nelegální software úmyslně, rozhodne obvykle až soud,“ varoval Jan Hlaváč.

Z analýzy BSA totiž vyplývá, že lidé vůbec netuší, že pirátský software z internetu může být nakažený viry nebo obsahovat škodlivý program, který o uživateli zasílá podvodníkům jejich soukromé údaje včetně hesel. Rizikem je samozřejmě i platba za takový software pomocí karty.

Stahování nelegálního softwaru z internetu je v Česku velmi rizikové i kvůli neznalosti zákonů. Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale omyl. „I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení – u softwaru tomu tak není. Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru,“ upozornil J. Hlaváč.

bitcoin školení listopad 24

Nehraje přitom roli, zda uživatel věděl, že stahuje nelegální software: „Stahovat software z pochybných zdrojů, jakými jsou peer-to-peer sítě, či služeb jako RapidShare je proto velmi nebezpečné,“ dodal Hlaváč. BSA kvůli tomu doporučuje stahovat software pouze z legitimních ověřených zdrojů.

 

Byl pro vás článek přínosný?