To, že se AMD utápí v dluzích, není žádná novinka a cena jejích akcií se v současnosti pohybuje na několikaletém minimu. Velkou ranou bylo v posledních dnech objevení chyby v L3 cache čtyřjádrového Opteronu označovaného jako Barcelona, a AMD proto začíná stále více spoléhat na nový „serverový“ čip z její dílny, označovaný kódovým jménem Shanghai, který by se měl objevit v polovině roku 2008.
Ve čtvrtek 13. prosince pořádala AMD takzvaný „Financial Analyst Day“, na němž se její představitelé sešli s finančními analytiky v New Yorku a řešili současnou situaci. Jen za letošní rok má AMD ztrátu 1,6 miliardy dolarů ani finanční injekce, přesahující 600 milionů dolarů, od společnosti Mubadala Development ze Spojených Arabských Emirátů situaci nevyřešila. AMD se také stále vypořádává s výdajem, způsobeným akvizicí ATI v loňském roce a současně řeší i řadu technologických problémů.
Chyba v L3 cache Barcelony přišla v současné problematické situaci opravdu nevhod, neboť AMD musela pozastavit dodávky tohoto čipu a jejich obnovení se očekává až v první čtvrtině roku 2008. To znamená, že tyto čtyřjádrové Opterony nemusejí být dostupné až do března, tedy půl roku po jejich oficiálním uvedení na trh a více než rok po představení prvních předprodukčních vzorků! To je pro AMD velmi špatná vizitka pro udržení dobré pověsti. |
Není proto divu, že se pohledy analytiků upínají stále více k nové verzi čtyřjádrového Opteronu s kódovým označením Shanghai, který AMD slíbilo uvést na trh zhruba v polovině roku 2008 a první vzorky se mají objevit již v lednu. Tento čip však pravděpodobně nebude příliš revoluční, neboť by mělo jít o „zmenšenou“ verzi Barcelony, vyrobenou 45nm procesem, což umožní dosáhnout i vyšších taktovacích frekvencí pro současném snížení nákladů na výrobu. AMD by však nutně potřebovala takovýto čip již dnes a ne až za více než půl roku. Nové funkce lze očekávat až od čipu Fusion, který by měl kombinovat grafické jádro s klasickým CPU a jehož vydání je také plánováno na polovinu roku 2008. Otázkou však je, kde v té době již bude konkurenční Intel, který má nyní před AMD technologický náskok.
Vzhledem k současné situaci se tedy nabízí otázka, zda se společnost AMD ještě vydání Shanghaie vůbec "dožije" - alespoň v takové podobě, v jaké ji známe dosud a zda pro ní tento čip bude skutečně spásou. Spekuluje se také o odchodu Hectora Ruize, který je CEO a současně i prezidentem AMD, a který tak nese odpovědnost za současné problémy. Podle analytiků je dnes stále na trhu s mikroprocesory pro AMD místo, ovšem je otázkou, zda si ho tato společnost bude schopná po problémech uplynulých měsíců opět najít.