Podle studie analytické společnosti Gartner neustále vzrůstá podíl využívání offshore IT služeb – v USA by se mělo v roce 2008 jednat o 40 % a v Evropě dokonce o 60 %. Offshore vývoj v levnějších lokalitách se stává důležitým trendem, a společnost Gartner proto vytvořila klasifikaci zemí, které jsou pro IT služby tohoto typu nejvhodnější. Česká republika se v ní umístila překvapivě dobře.
Gartner podle řady kritérií (mezi která patřil používaný jazyk, podpora ze strany vlády, dostatek pracovních sil, vyhovující infrastruktura, vzdělávací systém, cena za práci, politické a ekonomické prostředí, kulturní kompatibilita, právní vyzrálost nebo také bezpečnost spojená s duševním vlastnictvím) vytvořil seznam třiceti zemí, ideálních pro offshore IT služby, rozdělených podle regionů.
V Severní a Jižní Americe jsou nejvhodnějšími státy podle Gartneru Argentina, Brazílie, Kanada, Chile, Kosta Rika, Mexiko a Uruguay. V Asii a Oceánii dopadla nejlépe Austrálie, Čína, Indie, Malajsie, Nový Zéland, Pákistán, Filipíny, Singapur, Srí Lanka a Vietnam. Co se týká regionu, označovaného zkratkou EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), uvádí studie Gartneru na prvním místě Českou republiku, a za ní pak Maďarsko, Irsko, Izrael, Severní Irsko, Polsko, Rusko, Slovensko, Jižní Afriku, Španělsko, Turecko a Ukrajinu. |
Destinace na americkém kontinentě jsou bezesporu nejvíce atraktivní pro firmy z USA. Kanada vede v řadě stanovených kritérií, ovšem cena práce je zde poměrně vysoká. Dobře hodnocené jsou i země Latinské Ameriky a hodnota zdejších španělsky mluvících zaměstnanců se stále zvyšuje, ovšem ne vždy jsou zde ještě dostatečně vyřešené všechny bezpečnostní otázky
V regionu Asie a Oceánie skórují Čína, Indie a Singapur díky silné podpoře ze strany tamějších vlád, nicméně hlavně v Číně je zásadním problémem stále špatná znalost světových jazyků. Zvýšená politická a ekonomická rizika se týkají pro změnu Pákistánu, Filipín, Srí Lanky a Vietnamu. Austrálie, Nový Zéland a Singapur jsou na tom dobře s kulturní kompatibilitou, vyspělým právním prostředím a ochranou duševního vlastnictví, nicméně cena za práci zde již není tak výhodná.
V EMEA regionu je podle Gartneru hlavním společným rysem malá podpora ze strany vlád. Dobře se díky používání angličtiny v běžném či úředním styku umístily země jako Irsko, Izrael, Severní Irsko a Jižní Afrika. Ale i státy jako právě Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko získaly v hodnocení Gartneru zvláštní body za pestré jazykové znalosti, díky kterým mohou být atraktivní pro offshore vývoj hlavně pro firmy ze západní Evropy. Slovensko a Rumunsko, Rusko a Ukrajina se navíc vyznačují výjimečně nízkou cenou za práci, i když Garner poznamenává, že v EMEA se tato cena postupně zvyšuje.