Uživatelé těchto serverů mohou být v případě útoku například přesměrováni na podvodné stránky, a přijít tak o své přihlašovací údaje, e-maily či jiná citlivá data. Příčinou slabého zabezpečení je absence základního bezpečnostního opatření – náhodných portů pro odchozí dotazy. To útočníkovi umožňuje server úspěšně napadnout v řádu sekund.
V rámci projektu, který vznikl a je realizován ve spolupráci s BIS, bude držitele domén .CZ, jichž se problém týká, CZ.NIC upozorňovat dopisem. Dotčené orgány státní správy budou osloveny specialisty odborného týmu Bezpečnostní informační služby.
Systém DNS je jedním ze základních pilířů internetu, bez něhož by globální počítačová síť prakticky nemohla fungovat. Server, který nepoužívá náhodné zdrojové porty u odchozích dotazů, je vystaven vysokému riziko napadení a to útokem na vyrovnávací paměť serveru.
Použití náhodných portů pro odchozí dotazy lze dosáhnout pouhou aktualizací software na straně provozovatele či správnou konfigurací serverů a dalších síťových zařízení.
„V těchto dnech odesíláme dopisy s upozorněním první skupině konkrétních držitelů domén, u nichž byla v rámci kampaně za větší bezpečnost domén .CZ zjištěna nízká úroveň zabezpečení jimi využívaných DNS serverů. Riziko napadení výrazně sníží okamžitá aktualizace DNS serverů a jejich zabezpečení technologií DNSSEC,“ říká Martin Peterka, šéf týmu CSIRT.CZ.