Česko: ráj outsourcingu IT služeb

27. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia © VRD
V tuzemsku pracuje přes 75 000 zaměstnanců v odvětví IT pro více než 200 zahraničních firem převážně z Evropy, Afriky a Blízkého východu. IT služby v Česku nejčastěji outsourcují průmyslové firmy a nejvíce poptávanými zaměstnanci jsou programátoři. Možnosti dalšího růstu však omezuje nedostatek pracovních sil a rostoucí mzdové náklady. Vyplývá to ze studie personální agentury Adecco Group v zemích střední a východní Evropy, která zkoumá postup čtvrté průmyslové revoluce.

„Mezi státy střední a východní Evropy jsou Česká republika společně s Polskem nejvyspělejšími a nejoblíbenějšími destinacemi pro outsourcing v oblasti IT. Zahraniční firmy si u nás cení především vyspělosti právního systému, politické stability, infrastruktury, vzdělávacího systému a datové bezpečnosti,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR a SK, a dodává, že pozitivně je rovněž hodnocena jazyková vybavenost absolventů vysokých škol, kdy angličtinu ovládá 85 % z nich.

Nejčastěji se u nás outsourcují služby datových center, tvorba a údržba firemních počítačových sítí a správa uživatelských IT produktů. Nejvýznamnějším zadavatelem jsou firmy z oblasti průmyslu s podílem zakázek 20 %, mediální a komunikační firmy s 18 % a stejný podíl zakázek přichází také od společností z odvětví bankovnictví.

Studie dále analyzovala poptávku po konkrétních IT profesích. Nejžádanější jsou v zemích střední a východní Evropy programátoři, kteří na trhu práce představují 26 % všech IT expertů. Dále jsou velmi poptávaní pracovníci technické podpory, kteří tvoří 13 % IT pracovního trhu, a projektoví manažeři, kteří představují 12 % IT odborníků. Poptávka po bezpečnostních expertech naopak, i přes narůstající množství potíží souvisejících s únikem dat, není nijak zvýšená, jejich profese tvoří 1 % pracovního trhu.

bitcoin školení listopad 24

Předpokládaný růst trhu outsourcovaných IT služeb v České republice do roku 2021 je 3,7 % ročně. V porovnání s okolními státy jde o relativně nízké číslo, například v Bulharsku a Rumunsku se očekává růst ve výši 13,7 % ročně.

„Ačkoliv má Česko oproti dalším státům střední a východní Evropy lepší výchozí podmínky, tuzemský trh je již téměř nasycený. Další rozvoj tradičních IT center, jako jsou Praha a Brno, brzdí nedostatek pracovních sil a rychle se zvyšující mzdové náklady. Významný potenciál k dalšímu růstu má ale stále ještě Ostrava,“ uzavírá Ondřej Wysoglad.