Český startup Dronetag dělá drony viditelnější a bezpečnější

27. 6. 2019

Sdílet

 Autor: @ Supplied Art, ČVUT, Dronetag
Tedy, ani ne tak drony samy o sobě, jakožto spíše letový prostor, v němž se nachází: "taguje" je a činí viditelnými na mapě letového provozu, čímž zvyšuje bezpečnost i využitelnost dronů.

Koordinace dronů se záchranařským vrtulníkem nebo doručování zásilek patří k "dronové budoucnosti". Rozšíření malých bezpilotních letounů však brání řada problémů, legislativních i jiných. Jeden z nich chce řešit i tým studentů z FIT ČVUT v čele s Lukášem Brchlem. Ti nově založili startup Dronetag, který se zabývá vývojem nezávislých IoT zařízení pro drony, která nesou stejný název jako firma.

Jejich nápad vznikl v listopadu 2018 na Space Application Hackathonu, ve kterém se týmu podařilo zvítězit v kategorii Navigace.

Viditelnější dron, bezpečnější dron

Cílem firmy je dělat drony chytřejší, propojené a bezpečné pro přístup do letového provozu. FIT ČVUT vlastní profesionální dron, na kterém se zařízení testuje. Klíčovou komponentou celého systému je webová platforma a mobilní aplikace, ve které uživatelé mohou sledovat provoz okolních dronů a spravovat další zařízení s Dronetagem propojená.

Drony, které se dnes vyrábí, nejsou schopny ostatním účastníkům letového provozu sdílet svou aktuální pozici v reálném čase. Drony se tedy nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky.

„Evropská unie chystá zákon, podle kterého všechny drony ve vzduchu budou muset být identifikovatelné. Vyrábíme proto zařízení, které bude možné umístit na každý dron a které zprostředkuje jejich polohu,“ říká Ing. Brchl.

bitcoin_skoleni

Data získají například řídící letového provozu, a budou tak mít přehled o tom, kde se jaký dron aktuálně pohybuje. Díky tomu budou schopni například upozornit záchranářský vrtulník, aby se dronu, který vykonává jinou leteckou činnost, vyhnul.

Firma ve spolupráci s FIT zároveň vyvíjí další rozšíření, díky kterému bude možné na dron zavěsit předmět, který lze dronem rychle a efektivně doručit na místo určení. „Lze to využít například v situaci, kdy záchranáři potřebují doručovat kritické předměty v rámci záchranné operace v nepřístupném terénu,” uzavírá Brchl.