Při cestování v současnosti spolu s vámi cestuje celá flotila nejrůznějších elektronických zařízení. Smartphone a notebook, ty jsou dnes už samozřejmostí, často je ale součástí výbavy i tablet, popřípadě zařízení pro mobilní připojení k internetu či samostatný modul GPS.
Každé z těchto zařízení je bohužel na cestách často předmětem zájmu různých nekalých živlů. Přečtěte si, jak zajistit, aby vaše elektronika byla minimálně ve stejném bezpečí jako vy sami.
Chraňte se při používání veřejného přístupového bodu Wi-Fi
Na cestách se používání přípojných Wi-Fi přístupových bodů (hotspotů) jednoduše nevyhnete. Jsou něčím jako oázou v poušti, alespoň co se týče možnosti připojení k internetu v oblastech, kde se jinak k internetu prostě připojit nedá. Tyto přístupové body Wi-Fi najdete typicky v kavárnách, letištích, ale třeba i ve veřejných parcích. Na druhou stranu mohou tyto naprosto otevřené a veřejně přístupné přístupové body Wi-Fi představovat i známé bezpečnostní riziko.
Používáním připojení pomocí virtuální privátní sítě – VPN se při připojení k veřejnému přípojnému bodu Wi-Fi vyhnete sledování vámi prováděných aktivit. I v případě, kdy se připojíte k podvodnému přípojnému bodu Wi-Fi,který se vás bude pokoušet přesměrovat na podvodné stránky používající phishing, dokáže technologie VPN i v tomto případě tyto zákeřné aktivity obejít a umožní vám úplně normální pohyb po internetu.
Rada firem v současnosti po svých zaměstnancích vyžaduje, aby se například na služebních cestách připojovali právě pomocí VPN. Nicméně výhod technologie VPN a úrovně zabezpečení může požívat prakticky každý, a to za minimální poplatek, který je třeba za využívání této služby zaplatit. Nezapomeňte si včas vybrat tu nejvhodnější.