Při cestování v současnosti spolu s vámi cestuje celá flotila nejrůznějších elektronických zařízení. Smartphone a notebook, ty jsou dnes už samozřejmostí, často je ale součástí výbavy i tablet, popřípadě zařízení pro mobilní připojení k internetu či samostatný modul GPS.
Každé z těchto zařízení je bohužel na cestách často předmětem zájmu různých nekalých živlů. Přečtěte si, jak zajistit, aby vaše elektronika byla minimálně ve stejném bezpečí jako vy sami.
Všechna data šifrujte
Nerozšiřujte zbytečně řady těch uživatelů, kterým zmizí notebook s číslem jejich kreditní karty nebo s citlivými údaji. Pokud budete svá data šifrovat, pak v případě, že vám vaše zařízení někdo ukradne, se nebudete muset obávat, že se zloděj dostane přímo k vašim citlivým údajům. Operační systémy Android, iOS, Chrome OS, Linux a ostatně i Mac OS X obsahují funkce pro šifrování disku, který je buď standardně zapnut, nebo se dá jednoduše zapnout.
Operační systém Windows bohužel poněkud zaostává i v této oblasti. Pokud vlastníte novější notebook či tablet s operačním systémem Windows 8.1, můžete data šifrovat prostřednictvím funkce Šifrování zařízení. Tato funkce se však dá použít pouze tehdy, když se přihlásíte pomocí účtu Microsoft (nefunguje tedy při použití místního účtu).
Vlastníte-li starší počítač, budete muset provést upgrade na edici Professional operačního systému Windows 7 nebo Windows 8 a následně povolit funkci šifrování disku pomocí nástroje BitLocker. Můžete samozřejmě použít i řešení pro šifrování disku vytvořený třetí stranou – oblíbený je kupříkladu nástroj TrueCrypt. I přesto, že byl další vývoj tohoto programu ukončen, považuje řada odborníků na zabezpečení TrueCrypt ve verzi 7.1a za dostatečně bezpečný. Navíc k dispozici je i řada dalších nástrojů pro šifrování, za všechny jmenujme třeba Symantec Drive Encryption nebo Disk Cryptor.
Zálohy ukládejte jinam
Správné zálohování je naprosto zásadní, i když právě tato oblast je často přehlížena a podceňována. Zálohování vám pomůže s obnovením vašich cenných dat v okamžiku, kdy vám vaše zařízení někdo ukradne, popřípadě pokud se vám rozbij nebo když je na svých cestách ztratíte.
Zálohy můžete ukládat do cloudu, například pomocí online zálohovacích služeb jako je kupříkladu CrashPlan nebo BackBlaze. Zálohovat můžete i na externí pevný disk. Maximální úrovně zabezpečení dosáhnete, pokud budete zálohovat jak do cloudu, tak na externí pevný disk. Zálohy pak ukládejte na několik různých míst.
Nicméně ať vyberete jakkoliv způsob zálohování, v žádném případě nezálohujte na externí pevný disk, který nosíte s sebou v tašce společně s notebookem. Pokud tašku s notebookem ztratíte, ztratíte i všechny svoje zálohy. Možná byste nevěřili, kolik uživatelů ztratilo veškerá svoje data jen kvůli tomu, že pravidelně nezálohovali. V žádném případě neberte nutnost zálohování na lehkou váhu. Až dojde k nějakému neštěstí, pak bude pozdě!