V australském Melbourne momentálně testují specificky zařízenou chytrou domácnost, která by měla pomáhat lidem s organickým postižením mozku, tedy neléčitelným a obvykle vrozeným mentálním postižením.
Domov, který spravuje soukromá nemocnice St John of God Health Care, využije nositelná zařízení, aplikace na chytré telefony a další technologie speciálně vytvořené pro péči o pět klientů, kteří mají kognitivní potíže zkombinované se sekundárními poruchami jako je epilepsie nebo slepota.
Lepší péče pomocí technologií
Cílem chytrého domova je zařídit, aby byli pacienti méně závislí na péči odborníků a redukovala se restriktivní pravidla, kterým musí v pečovatelských domovech, nemocnicích a podobně čelit. Také by měla tato skupinka pěti lidí generovat data, která nemocnici pomohou v dalším zlepšování služeb.
„Pomocí technologie můžeme určit, kdy se konkrétní osoba přibližuje ke dveřím a dveře pak jde vzdáleně zamknout, aby nemohla odejít,“ popsal výkonný ředitel komunitních služeb nemocnice Kevin Taylor. A až se daný klient vzdálí, ostatní pacienti mohou normálně odejít, dveře se samy opět odemknou. Ještě lépe by šlo systém zařídit tak, aby se postižený pacient dostal třeba na zahradu, ale už nemohl projít branou mimo areál domova.
Alexa od Amazonu zase slouží k úpravě světel, žaluzií, pouštění ranní uklidňující hudby; tablety oproti tomu ukáží denní rozpis, kdo z pečovatelů je momentálně ve službě, co bude k obědu a podobně.
Technologie také mohou pomoci zachovávat lidskou důstojnost: Pokud je pacient, jemuž je nutné připomínat, že musí jít na toaletu, je lepší, pokud to udělá stroj, spíš než pečovatel. Do pilotního projektu vložily finance a know-how firmy jako HomeStay, Samsung, Quantify, Signify, BCDS Group a Work M8. Samotná nemocnice vložila do projektu 875 tisíc dolarů.
Pokud se služby osvědčí, měly by sloužit jako základní návrh dalším nemocnicím a pečovatelským domovům.