Chytrá města mají zlepšit dopravu i lépe chránit zdraví veřejnosti

15. 5. 2019

Sdílet

 Autor: © sdecoret - Adobe Stock
Internet věcí má v dobře řešených konceptech smart city napomoci ve zlepšení stavu hlavně velkých měst – tedy alespoň podle pilotního projektu amerického Las Vegas.

Pilotní projekt Las Vegas, vedený ve spolupráci s firmami NTT a Dell, má za cíl kupříkladu omezit jízdu v protisměru na hůře označených silnicích; od internetu věcí si celkově město slibuje mnohé.

 

Bezpečnější silnice i parky

Chytré kamerové systémy mají zpracovávat velkou část podnětů a výpočetní sílu zajišťovat edge zařízení. Na privátní cloud města se mají dostat pouze metadata určená pro rozhodovací procesy a řízení rizik; konkrétní údaje třeba o řidičích, kteří v protisměru pojedou, nebo jednotlivých dopravních nehodách, tak nebudou zpracovávána.

Má jít jen o malou část celkového velkého ekosystému, který město vidí ve své budoucnosti.

„Naším cílem je data otevírat a zveřejňovat, nejen v rámci transparence, ale také pro podporu vývoje a tvorby nových aplikací. Vegas má být lepším místem k životu,“ řekl k tomu Michael Sherwood, ředitel technologií města.

Už dnes má město ve svém veřejném depozitáři relevantní data, některá generovaná právě internetem věcí, jiné zatím ne. Las Vegas však přijímá koncept otevřených dat a snaží se je maximálně zpřístupňovat veřejnosti a podnikům.

bitcoin školení listopad 24

Kromě silniční bezpečnosti by IoT mělo pomoci také učinit bezpečnějšími třeba městské parky. Infračervené kamery by mohly kupříkladu policistům naznačit, zda se v parcích neděje v nočních hodinách něco nekalého. A protože v infračerveném světle je velmi těžké využít technologie na rozpoznávání obličeje, tak odpadá i část obav o soukromí.

Prozatím je vše experimentální, ale pokud se systém osvědčí, mohl by se postupně rozšířit i dalšími americkými městy. V Evropě to bude o něco těžší: na kamery a celkově sledování a soukromí je obyvatelstvo poněkud citlivější.