CA zveřejnila prognózu největších bezpečnostních rizik pro rok 2008. Nijak výrazně se neliší od dalších předpovědí v tom, že za hlavní terč pokládá on-line hry a sociální sítě. Upozorňuje ovšem také na útoky související s prezidentskými volbami v USA a olympijskými hrami v Pekingu. Naopak rizika pro mobilní zařízení mají být přeceňována.
Studie vychází z dat získaných výzkumníky týmu CA Global Security Advisor Team
Předpovědi společnosti CA pro oblast internetové bezpečnosti na rok 2008 tvrdí:
- V roce 2008 budou dominovat botnety: Množství počítačů zasažených botnety v letošním roce dramaticky vzroste. Aby zabránili odhalení, mění útočníci taktiku a decentralizují se přes peer-to-peer architekturu. Stále více používají systémy okamžitého zasílání zpráv (instant messaging) jako svůj hlavní nástroj pro rozšiřování botnetů.
- Malware je stále vyspělejší a bude útočit na virtualizované počítače. Rostoucí využívání utajovacích technik, včetně steganografie a šifrování, bude pomáhat útočníkům skrýt své aktivity.
- Vykrádání jejich účtů pro hraní síťových her bude i nadále lákavým cílem pro online zločince. Navíc se hráči tradičně na svých počítačích zaměřují spíše na výkon než zabezpečení.
- Sociální sítě se stávají populárnějšími a tím pádem i zranitelnějšími.
- Prezidentské volby v USA a olympijské hry v Pekingu představují vhodné příležitosti pro ničivé útoky a korupci nebo pro rozsáhlé krádeže informací.
- Mobilní zařízení zůstanou i nadále bezpečná. Smartphony a další mobilní zařízení nebudou v roce 2008 představovat pro zločince významnou příležitost. Koncepty malware pro mobilní zařízení se ještě nevyvinuly do významných útoků. Jediná závažná chyba v zabezpečení v roce 2007 se týkala zařízení Apple iPhone.
- Spyware stal nejčastějším typem malwaru a předstihl trojské koně. V roce 2007 tvořil spyware 56 % z celkového množství malwaru, 32 % trojští koně, 9 % červi a 2 % viry.
- Kvalita spamu se zvýšila a už není lehce rozpoznatelný díky "překlepům". Často obsahuje i přílohy (obrázky, PDF soubory, dokumenty, tabulky nebo videa), které obsahují malware nebo odkaz na podvodné stránky.
- Malware je mezinárodní záležitostí. Mnoho z kriminálních aktivit pochází z východní Evropy a z Asie a zaměřuje se na země, v nichž je nejvíce internetových uživatelů. Téměř 40 % spamu směřovalo do USA. Dalšími cíly jsou Austrálie, Británie a Německo a malware se stává stále rozšířenějším i v Latinské Americe, v Jižní Koreji a v Číně.